Pavel Foltán: Priglpatent a co dál…?

04.02.2022 12:14 | Komentář

Pro ty, co nejsou v obraze: Prigl znamená v Brně přehrada (tedy řekněme Kníničská přehrada, nebo jiná, ale to nechme brňákům a okolním = my si asi vystačíme i s tím priglem). A proč vlastně Prigl a ne prygl, anebo jinak? Inu, z němčiny – insajdři vědí, že Brno bylo po jistou dobu většinově poněmčené. Ale už není. Už je kurňa poněkud moravské, a to ještě kdo ví, jestli – totiž Brno je brněnské – kapišto?!? Tož – bylo by záhodno. Štatl je štatl.

Pavel Foltán: Priglpatent a co dál…?
Foto: archiv
Popisek: Pavel Foltán

A kdo i přesto, že jsem to už mockrát porůznu všude možně i nemožně psal, tak i tak stále ještě neví proč prigl (a ne prygl – nicméně i tak všelijak), ten ať zví, že jde zase jako v Brně už obvykle o poštatlovaný germanismus. Totiž za tzv. První republiky, tj. za toho „tatíčka“ Masaryka byla v Brně i v okolí veliká nezaměstnanost a nikdo z těch tehdejších mocných (asi tak, jako i dneska) neměl kajne ánung, co si počít jak s tou stávající armádou nezaměstnaných, tak stejně i s tou další, co jí každoročně chrlí ty university a další vysoké školy v Brně a v okolí. No a tak si řekli, že když to šlo už ve středověku za vlády císaře a krále Karla IV., tak proč by to nešlo i teď a tady. A tak po vzoru středověku začali ve 20. letech minulého století stavět „hladovou zeď“ a to s krycím jménem „Kníničská přehrada“. A na této stavbě programově zaměstnávali studenty z těch universit a vysokých škol v Brně, co by po absolutoriu neměli v celém tehdejším demokratickém Československu do čeho píchnout. A tak na té stavbě té brněnské přehrady masově zaměstnávali ty vysokoškoláky a další nezaměstnané.

No a ten „Priglpatent“ byl takový nepsaný zákon pro udržení kázně na té stavbě, co i tak byla jak politicky, tak i sociálně, sociálně psychologicky i sociologicky neudržitelná – už tehdy – natožpak i dneska (jakákoliv její obdoba). Ten tehdejší „priglpatent“ měl těm tehdejším polírům na té stavbě té přehrady zjednat a zaručit nadvládu nad těmi studenty a posléze i absolventy (čili nad tou brněnskou a okolní inteligencí) kázeň a pořádek na té jejich stavbě. Logicky. No a ta tehdejší demokratická reprezentace jak v tom tehdejším Brně, tak i v té tehdejší vládě, si to neuměla zajistit jinak, nežli ve formě fyzických trestů – a proto (a tedy i odtud) se traduje ten termín priglpatent a potažmo i Prigl (coby zlidovělé krycí jméno pro tu Kníničskou alias pro tu brněnskou přehradu).

A proč „prigl“? Protože ten priglpatent umožňoval použití fyzických a tedy tělesných trestů. Prostě mlácení lidí. Mlácení inteligence. I té, co zrovna vstupuje z universitních škamen do praxe okolního světa a každodenního života v té okázalé a do okolí mediálně politicky deklarované demokracie … Inu, časy se mění, ale ty časy se i nemění. Jak kdy, a jak kde, a jak pro koho. Že?!? V šedesátých letech minulého století Husák a spol. si prosadili silou podobný priglpatent – alias pendrekový zákon. A tak – najdi pět rozdílů ve srovnání s tím „aktuálním“ kovidpriglpatentem – jak tomu už přezdívá vox populi.

Fiala by to jakožto „brňák“ pedagog, politolog, sociolog, atd., a před časem i papaláš Masarykovy university (sic!) v Brně zcela nepochybně měl znát a respektovat. Ale…

No, a komu by to třeba i „něco“ připomínalo, no tak ten ať si to pozorně přebere sám.

Tak třeba tudy, anebo jinudy ad libitum - Slowhowský blues:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…