Nejnovější průzkum, prestižní Gallup-Umfrage, přiznává straně podporu 6% rakouských voličů. Miliardář Stronach inicioval svůj vstup do politiky koncem minulého roka, kdy slíbil masivní finanční podporu v milionech eur novým lidem v rakouské politice, ideálně studentům. Z aktuálně působících politických subjektů ho zřejmě žádný nepřesvědčil a tak vzal roli politického lídra na sebe a buduje stranu vlastní.
Základní stavební kameny programu Stronachovi strany jsou rovná daň na úrovni 20%, snížení veřejných výdajů a vyrovnaný rozpočet. Je celkem pochopitelné, a z průzkumů či politických komentářů patrné, že Stronach získává zejména voliče pravicových stran. Liberální FPÖ, která si téměř rok držela stabilní zisk 27%, by nyní získala hlasy 23% rakouských voličů. Úbytek čtyř procentních bodů znamená v rakouských podmínkách odliv desítek tisíců voličů. Zisk "Stronach Partei" ještě více oslabil krajně pravicovou BZÖ. V květnu měla BZÖ podporu 3% a nyní už jen 2% voličů. Od posledních parlamentních voleb ztratila více než ¾ hlasů (ve volbách získali pod vedením tragicky zesnulého Jörga Heidera 10,4%). Podle rakouských médií nová strana vyčerpá skomírající voličskou základnu BZÖ úplně a zaujme také její pozici na pravém kraji politického spektra. Programová blízkost stran je zjevná a ne náhodou označil Stronach lídra BZÖ Josefa Buchera za jediného rakouského politika, který prosazuje ekonomický liberalismus. Postoj nové strany k Evropské unii je podle jejich slov pozitivní, společnou měnu však považují za velký omyl a argumentují proti záchrannému mechanismu pro euro. Stronachova strana podle všeho dokáže voliče zaujmout a nemá problémy s financováním svých aktivit. Co ale připouští i samotný lídr, je nedostatek kvalifikovaných odborníků ve stranickém aparátu. Do parlamentních voleb v září příštího roku jim ale ještě zbývá dostatek času k doplnění kádrů.
Co se týče preferencí vládních stran, hlasy voličů by jim dnes na většinu nestačili. A to ani po aktuálním mírném zvýšení zájmu o sociálně-demokratickou SPÖ. Od května si polepšila o dva procentní body a má podporu 28% voličů. V posledních volbách to však bylo o více než procento více. Koaliční lidovci ÖVP by aktuálně zaznamenali zisk 21% hlasů a oproti volbám v roce 2008, kdy obsadili druhou příčku, by dnes ztráceli až 5 procentních bodů.
Opoziční Zelení, Die Grüne, mají v současnosti podporu 12% hlasujících. Volební zisk rakouských Zelených je již dlouhá léta stabilní. Voličská základna už od roku 2002 čítá více než půl milionu členů.
Voličská přízeň nové Pirátské straně, která v průzkumech figuruje od letošního jara, aktuálně oslabila. V květnu jim v průzkumech své hlasy dalo úctyhodných 7% voličů. V průběhu července se pro ně vyslovilo ale už jen 5%. Vzhledem k tomu, že jde o nový subjekt, je to stále velmi slušný zisk udržující ambice stát se parlamentní stranou.
Vyšlo na serveru Vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz