Peter Kokavec: Rakušanům přece jen ta pravice tolik nevoní

17.03.2013 11:10 | Zprávy

Bašta rakouské pravice je pokořena a v Korutanech budou vládnout strany levostředové koalice.

Peter Kokavec: Rakušanům přece jen ta pravice tolik nevoní
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

Před podzimními parlamentními volbami je porážka pravice v regionu s pro ni dlouhodobě vysokou podporou příznivým signálem pro vládní koalici SPÖ/ÖVP. Zemské volby byly úspěšné zejména pro SPÖ, která zde získala o více než 8 procentních bodů vyšší podporu než před pěti lety. Významně si polepšili i Zelení, kteří oproti posledním zemským volbám více než zdvojnásobili svůj zisk. Potenciál být alternativou pro pravicové voliče potvrdila nová liberálně-euroskeptická strana Team Stronach ziskem více než desetiny hlasů.

Krajně pravicovou FPK opustili v korutanských volbách dvě třetiny voličů. Znamená to fatální ztrátu více než 100 tisíc hlasů v regionu s půl milionem obyvatel (cca 320 tisíci voličů)! V roce 2009, ještě jako křídlo BZÖ, krátce po tragické smrti svého někdejšího charizmatického lídra Jörga Haidera, zde v zemských volbách získala až 45 % hlasů. Nyní - po slušné porci korupčních skandálů a odhalení dvojího života idealizovaného vůdce Haidera - získala hlasy bezmála 17 % zdejších obyvatel. Stále ještě poměrně významná podpora téměř pětiny voličů znamená porážku, kterou ale bylo možné očekávat. Na rozdíl od minulých voleb byla letos konkurentem FPK dříve „mateřská“ BZÖ, která v Korutanech získala 6,4 % hlasů. Hlasy euroskeptiků a voličů zaměřených proti imigrantům přitáhla také nová pravicová alternativa miliardáře Franka Stronacha (TS), která při své premiéře v Korutanech zaznamenala slušných 11,2 %. Populista požadující vystoupení Rakouska z EU však očekával lepší výsledek. Prohlásil, že zemské volby byly testem a soustředí se hlavně na volby parlamentní.

Aktuální průzkum Gallup-Umfrage, publikovaný minulou neděli, zjistil na celonárodní úrovni nejvyšší podporu straně SPÖ, ta se dlouhodobě pohybuje kolem úrovně 28 %. Oproti loňskému září, kdy jsme o vývoji podpory rakouských stran referovali naposledy, stoupla podpora straně ÖVP a to čtyři procentní body na aktuálních 25 %. Zdá se, že se zastavil pokles přízně FPÖ, která má dnes podporu 20 % voličů, stejně jako před půlrokem. Stejný zisk zaznamenal i projekt miliardáře Stronacha – poté, co v průběhu loňského roku vyletěl nahoru, si drží přízeň 10 % rakouských voličů. Zájem o krajně pravicovou BZÖ poklesl na národní úrovni na pouhé 2 %. Zisk Pirátů, o kterých jsme na jaře informovali jako o možném novém hráči v nejvyšším patře rakouské politiky, když získali v průzkumech úctyhodných 7 %, nedosahuje dnes ani procento.

Postoje k členství v EU budou zřejmě jedním z klíčových témat kampaně před podzimními volbami do parlamentu. Vládní koalice SPÖ/ÖVP je proevropská, zatímco již zmiňovaný Stronach a nejsilnější pravicová strana Svobodných (FPÖ) slibují podniknout kroky k vystoupení z měnové unie a také z evropské sedmadvacítky. Lídr FPÖ Strache nedávno vyhlásil, že ho inspiruje britský premiér David Cameron, který slibuje svým občanům referendum o vystoupení z EU.

Podle průzkumů veřejného mínění ale většina obyvatel Rakouska přijetí eura schvaluje, za chybu to považuje přibližně třetina z nich. Za vystoupení z unie by hlasovala jen čtvrtina Rakušanů. Strache si ale neúspěch sázky na přehnaný euroskepticizmus nepřipouští a i když v průzkumech preferencí před volbami podpora jeho straně oslabuje, sebevědomě vyhlašuje, že on vyhrává ve volbách a ne v průzkumech. Zřejmě mu lichotí zájem fanoušků na Facebooku, kterému podlehl a sdílí prostřednictvím něj své názory a dojmy s více než statisícem příznivců. Hrdí se tím, že má údajně na Facebooku více fanoušků než všichni poslanci rakouského parlamentu dohromady. Mít tisíce virtuálních fanoušků je sice fajn, ale v Rakousku bude volit pět milionů lidí.

Lze očekávat, že významným tématem, které ovlivní předvolební klání, bude vedle evropské karty také korupce. Odhalení rakouského investigativního novináře Kurta Kucha, shrnuté v knize „Země zlodějů“ poukazují na rozvinutou praxi nezákonného obohacování se veřejných činitelů, klientelizmus, zpolitizovanou policii i prokuraturu a špatný zákon o financování politických stran. Dá se jenom očekávat, že s přibývajícím časem se bude kampaň vyostřovat a více nebo méně reálná podezření a obvinění politiků napříč politickým spektrem budou přibývat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …