V případě dotčených dřevin se jedná se o celkem 27 stromů – habrů, lip a javorů, které zde byly vysázeny v roce 2005. Nedávno byla vysázena také část aleje od Únětic, takže do spojení tohoto rozsáhlého významného krajinného prvku zbývá zasadit poslední část v řádu 200 metrů.
Z předloženého návrhu k projednání příslušným odborem vyplývá, že právě o celou jednu část aleje mají občané Roztok přijít. Roztočtí občané tak chtějí být informováni, jak je de facto možné, že příslušná realizační firma má již vydané stavební povolení, aniž by k němu dosud získala souhlas odboru životního prostředí. Z hlediska správního řádu v případě, kdy jsou dotčeny zájmy životního prostředí, totiž nelze bez písemného vyjádření tohoto odboru vydat platné stavební povolení.
Vzhledem ke skutečnosti, že město vlastní pozemky, po kterých vede polní cesta z Roztok do Únětic, nabízí se tedy řešení vést plánované vodovodní potrubí právě pod touto cestou a vzrostlou alej tak zachovat. Pokud se však alej vykácí a vodovod bude veden v aktuálně plánované trase, nebude možné zde zasadit jiné stromy, a to z důvodu ochranného pásma vodovodu v šířce 3 metrů. Několik let budovaný krajinný prvek tak zcela zanikne a nebude možné jej rehabilitovat.
Přesto se nabízí řešení vybudovat vodovodní potrubí i v bližší vzdálenosti stromů, nesmí však být poškozeny jejich kořeny. Dotčené dřeviny jsou ještě mladé, tudíž jejich kořenový systém nebude tak rozvětvený a realizaci vodovodního potrubí umožní. Tím by byla zachována stávající alej.
Občané v rámci prověření skutečností nechali udělat příslušný odborný posudek. Z něho vyplývá, že cena stromů je zhruba 160.000 Kč. Nehledě na nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky, kulturní a nehmotná cena vzrostlé aleje je pro občany mnohem větší. Alej nejen dělí rozsáhlá pole na menší celky, působí jako větrolam, rozšiřuje biodiverzitu, ale poskytuje stín při letních procházkách a zadržuje vodu či poskytuje optimální podmínky pro hnízdění ptactva.
Aleje byly vždy součástí naší krajiny a osvícení lidé, firmy a zastupitelstva se je snaží do naší krajiny opět navracet. Protože občanům záleží na zachování této aleje, rozhodli se iniciovat petici.
Občané především žádají odpověď na tyto své otázky:
1) Proč, když je příslušný projekt řešen již dva roky, byl Odbor životního prostředí osloven teprve po dvou letech, a to těsně před samotnou realizací projektu?
2) Proč k projednání návrhu nebyla přizvána veřejnost, když jde o veřejnou alej?
3) Proč není tento významný krajinný prvek v podobě aleje brán v potaz již od počátku projektu?
4) Kdo jmenovitě je odpovědný / jsou odpovědní za příslušná rozhodnutí ve všech fázích projektového a stavebního řízení?
5) Byly projektová příprava a stavební řízení ve výše uvedené věci vedeny v souladu se zákonem?
Petici můžete podepsat ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV