Silný obchod tak dokázal velmi hladce vykrýt nejenom odliv dividend, ale i výnosů z portfoliových investic, které zahraniční investoři v ČR doposud soustředili. Silná aktivita nerezidentů na českém trhu má totiž své náklady a s růstem úrokových sazeb, respektive se zvyšováním nákupů státních dluhopisů, tyto výdaje samozřejmě narůstají. A obojí aktuálně prezentované výsledky platební bilance potvrzují. Stejně jako i statistiky státních dluhopisů, podle kterých nerezidenti na konci května drželi korunové státní dluhopisy v hodnotě 625 mld. korun a ve svých rukou tak soustředili více než 42 % celého tuzemského trhu státních dluhopisů.
I když běžný účet dosahuje za prvních pět měsíců přebytek více než 73 mld. korun, v ročním vyjádření jsme jen velmi mírně nad nulou. Vyvíjí se tedy výrazně méně pozitivně než třeba ještě na začátku loňského roku. Důvodů je hned několik. V první řadě je to nepřekvapivě nižší přebytek zahraničního obchodu i bilance služeb ale také vyšší náklady na zahraniční pracovníky, kterých aktuálně pracuje v ČR nejvyšší počet v historii. Nižší je naproti tomu zatím i odliv dividend do zahraničí.
Předpokládáme, že vnější bilance ČR zůstane i nadále pozitivní, nicméně přebytek nakumulovaný v prvních pěti měsících bude postupně klesat zejména s tím, jak bude kulminovat dividendová sezóna. Za celý letošní rok pak kladné saldo může dosáhnout méně než půl procenta HDP. Běžný účet tedy už nebude generovat takový přebytek, aby mohl tlačit korunu k výraznějšímu posilování. Navíc celý tuzemský trh bude i nadále silně ovlivňován rekordní přítomností zahraničních investorů na peněžním a dluhopisovém trhu, respektive na jejich náladách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV