Petr Dufek: Ceny výrobců na nových rekordech

16.06.2022 11:10 | Komentář

Ani květnové statistiky výrobních cen nedávají naději na úlevu od všeobecného tlaku cen. Ceny v průmyslu vzrostly ve srovnání s dubnem o další necelá dvě procenta, v zemědělství o necelých šest procent. Růst cen nezpomalil ani ve stavebnictví, kde dál pokračuje rychlý růst cen prací i stavebních materiálů.

Petr Dufek: Ceny výrobců na nových rekordech
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Ještě zajímavější a varovnější jsou i tentokrát meziroční čísla. V průmyslu ceny za poslední rok vystřelily o 27,9 % a až na výjimky dvouciferným tempem se zdražuje v podstatě ve všech oborech tohoto odvětví. Vysoké ceny komodit tak vytlačily ceny v chemickém průmyslu o 39 %, kovů o 35 %, potravin skoro o 20 %. Nejméně zatím zdražoval svoje výrobky automobilový průmysl, kde ceny rostou jen v řádu jednotek procent. To samozřejmě tak úplně neplatí, pokud se podíváme vývoj cen aut na tuzemském trhu.

Určitou úlevu na první pohled nabízí energetika, kde ceny tentokrát meziměsíčně poklesly, avšak v meziročním srovnání zůstávají o téměř 46 % výše. Je to sice nadějná, avšak spíše jen ojedinělá zpráva, protože burzovní ceny energií zatím žádnou velkou úlevu pro blízkou budoucnost nevěstí.

Cenový tlak z výroby zůstává i nadále silný a bude se nejspíše dál přelévat do cen pro spotřebitele. Ať už jde o potraviny nebo stavební materiály ovlivňující ceny nemovitostí i jejich rekonstrukcí. Není to dobrou zprávou pro ty, kteří si chtějí bydlení koupit, ani vylepšit třeba zateplením, které v čase drahých energií výrazně podražilo.

Inflace v průmyslu se blíží svému vrcholu, avšak ustupovat z něj bude jen velmi pozvolna. Do cen některých výrobců se stále ještě nějaký čas budou přelévat extrémně drahé energie, které v některých případech firmy ještě nemohly plně zohlednit ve svých kalkulacích. Jedinou brzdou dalšího zvýšení cen může být pokles poptávky, kterou se snaží centrální banky v regionu navodit pomocí zvyšování úrokových sazeb. Brzy se k nim nejspíš konečně připojí i ECB, která doposud svojí extrémně uvolněnou politikou ekonomiku a tedy i inflaci podporovala.

V případě potravin, které představují druhou největší část výdajů spotřebitelů ani tentokrát žádná pozitivní zpráva nepřichází. Ať už ceny prvovýrobců nebo zpracovatelů dál svižně rostou a úlevu může přinést teprve až silná úroda nebo uvolnění obchodu s komoditami zadržovanými na východě.

Pro ČNB jsou dnešní výrobní ceny jen dalším argumentem k razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Proto už příští týden by bankovní rada mohla svoji základní sazbu zvýšit o 125 bazických bodů na 7 %. Takto drahé byly peníze v ČR naposledy v roce 1999.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

15:16 Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a…