Při pohledu na výsledky z průmyslu je evidentní, že firmy jsou opět optimistické, pokud jde o vývoj v následujících měsících. Předpokládají vyšší výrobu, export i nabírání zaměstnanců. Současně ovšem počítají s výrazným růstem prodejních cen a jejich inflační očekávání je vůbec nejvyšší v historii.
To stejné platí i ve službách, kde rovněž posilují v důsledku rostoucích cen vstupů inflační očekávání. Ve službách navíc firmy věří v silnou poptávku, která nové – vyšší – ceny bude akceptovat.
Pokles nálady ve stavebnictví a v obchodě za poslední měsíc je v podstatě marginální.
A totéž by se dalo říct i o důvěře spotřebitelů, která se rovněž mírně snížila. V každém případě jsou ovšem očekávání spotřebitelů velmi pesimistická – dokonce mnohem více než v době nastupujícího covidu. Nálada spotřebitelů je srovnatelná snad jen s dobou před zhruba deseti lety, kdy ekonomika procházela recesí.
Lidé se dál obávají zhoršení ekonomického vývoje, které se promítne do jejich peněžen, a současně i vysoké inflace. Jestli se něčeho v tuto chvíli naopak nebojí, tak je to nezaměstnanost.
Celkové výsledky dubnových nálad jsou mírně pozitivní, protože dávají naději, že ekonomika navzdory všem negativním zprávám nezabředne do recese.
Firmy v průmyslu i ve stavebnictví mají docela slušnou zásobu zakázek, takže nezbývá než věřit v dostupnost materiálu a součástek. Firmy napříč ekonomikou ovšem stále více počítají se zvyšováním cen, takže jejich inflační očekávání dál narůstají. Vzhledem k nepříznivému vývoji cen komodit a energií, který započal už před více než rokem, to není žádné překvapení. Rok 2022 je pro naši ekonomiku i vyspělé země jednoznačně inflačním rokem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV