V průmyslu panuje nejlepší nálada za poslední tři roky, kterou podporují jak příznivější hodnocení současné situace, tak plnící se zakázkové knihy na rok dopředu. Pozitivní vyhlídky průmyslu přinášejí i přesvědčení tamních firem, že budou nabírat nové zaměstnance, aby nové objednávky mohly realizovat. Kromě tradičních problémů se však průmyslové podniky musejí ve stále větší míře potýkat s nedostatkem materiálu a komponent, který je stále ještě důsledkem předchozího narušení dodavatelských řetězců i dopravy. Je to druhá strana globalizace, která postihuje především firmy operující s minimem zásob.
Naprosto zásadní obrat nabrala nálada ve službách. Po měsících těžkého pesimismu se s vidinou konce nejdelšího lockdownu začali podnikatelé ve službách dívat do budoucnosti s optimismem. Nejenomže zde firmy čekají růst poptávky po rozvolnění, ale hodnotí i svoji současnou situaci výrazně lépe než třeba před měsícem. Vzhledem k ústupu pandemie by se tentokrát velká očekávání ve službách mohla už v nejbližších měsících začít konečně naplňovat, a právě služby by mohly růst HDP výrazně podpořit. Totéž v podstatě platí i pro obchod, který se navíc začal připravovat na rozvolnění zvyšováním zásob.
Nálada ve stavebnictví se oproti průmyslu a službám v posledním měsíci zhoršila. Očekávaná poptávka bude podle firem v tomto odvětví v dalších měsících spíše slabší a podnikatelům i nadále chybí kvalifikovaní i pomocní zaměstnanci k realizaci stávajících zakázek. Výhled poptávky je však trochu jako na houpačce, protože v prosinci i v březnu byla očekávání velmi vysoká, aby v lednu a v dubnu opět pohasla. V každém případě je nálada i předpokládaná úroveň zakázek vyšší než v loňském roce.
Optimističtěji hledí tentokrát do budoucna i spotřebitelé, kteří se již méně obávají zhoršení ekonomické situace, nicméně strach z nezaměstnanosti a inflace mezi nimi i nadále přetrvává. Dalším impulsem, který náladu domácností podpoří, bude rozvolnění umožňující nejenom nakupovat v plné šíři jako před pandemií, ale i cestovat a aktivně trávit volný čas mimo domov.
Při pohledu na dubnové výsledky nálad v české ekonomice nelze nebýt optimistický, pokud jde o další vývoj ekonomiky. Samozřejmě nejisté je zatím načasování úplného rozvolnění, avšak zakázky a očekávaná poptávka indikují výrazné zlepšení situace v dalších měsících. Na druhou stranu bude zatím třeba počítat i s přetrvávajícím nedostatkem dovážených komponent, který bude brzdit výrobu zejména automobilového průmyslu, a to bez ohledu na rostoucí objem objednávek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV