Petr Hampl: Jak rozumět předvolebním výzkumům

29.08.2024 15:57 | Glosa

Denní glosa Petra Hampla

Petr Hampl: Jak rozumět předvolebním výzkumům
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

Když sledujeme americkou předvolební kampaň, logická otázka, jak je možné, že ze stejných výzkumů vznikají tak různé články. Kolikrát jste už četli na různých serverech, že Harrisová jasně vede, že situace se změnila. A vedle toho pořád opakuji, že Trump má nepatrně navrch.

Rozdíl je ve vyhodnocování čísel, které vydávají agentury. Většina novinářů totiž netuší, že výsledkem výzkumu není číslo, nýbrž interval! Když čteme v novinách, že Trump má 47 procent, agentura ve skutečnosti říká, že Trump má něco mezi 44 a 50 procenty (pokud se jedná o interval plus minut tři procenta). Z toho také vyplývá, že Harrisové naměřili 47 procent a Trumpovi 45 procent, tvrdí výzkumníci, že oba kandidáti jsou ve stejném intervalu a že nedokážou říct, který má navrch.

Proto je důležité zahrnout do obrazu hodně výzkumů. Jestliže například v klíčové Pennsylvanii z posledních deseti výzkumů dává šest na první místo Trumpa, tři Harrisovou a jeden ukazuje nerozhodný výsledek, můžeme tušit, že si Trump stojí nepatrně lépe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

ANO 2011 byl položen dotaz

Dobrý den.

Blíží se volby, ale váš předseda odmítá strany STAČILO I SPD. S kým chce jít tedy do vlády? Sám ji nesestaví, ani náhodou. Takže SPOLU to bude táhnout dál, byť jen kvůli tomu, že žádná vláda nevznikne. ANO od několika lidí, díky tomu bude mít mínus hlasy.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Klaus, Jiří Weigl: IVK k letošním parlamentním volbám

15:26 Václav Klaus, Jiří Weigl: IVK k letošním parlamentním volbám

Na počátku října proběhnou v naší zemi již jedenácté polistopadové parlamentní volby.