Petr Hampl: Kalvodovo podemílání

08.01.2020 15:45 | Zprávy

420 nebezpečných slov o poučení z případu Diag Human

Petr Hampl: Kalvodovo podemílání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

Hospodský roky buduje hospodu. Investuje do ní pár set tisíc, což jsou jeho úspory. Kromě tisíců hodin usilovné práce. Pak přijde zákaz kouření nebo třeba místní vyhláška o zavíracích hodinách, a hospodský může svůj podnik zavřít. Nějaká „zmařená investice“ nikoho nezajímá.

A pak tu máme kauzu Diag Human. Firma neinvestovala téměř nic, a dostane od státu (tedy od nás všech) odškodnění „za zmařenou investici“ skoro 15 miliard korun. Je to částka tak obrovská, že si ji většina z nás neumí vůbec představit. 15 miliard, to znamená, že můžete přijít do města velikosti Jindřichova Hradce a koupit všechny domky a byty ve městě. Zkrátka, něco, co se vymyká představám smrtelníka.

Toto pohádkové bohatství si mezi sebe rozdělí pár lidí. Třeba Jan Kalvoda. Roky působil v politice, jako ministr spravedlnosti a na jiných pozicích, kde měl zásadní vliv na podobu zákonů. Pak se stal advokátem, a pomocí těch zákonů okrádá většinu obyvatel. Jestli existuje něco jako ukázkový příklad nepoctivého člověka, je to on.

A tady jsme u další palčivé nespravedlnosti. Nejde jen o to, že jindy se ničí lidské životy kvůli pár dlužným tisícovkám, zatímco zločinci dostávají miliardy. S obrovskými penězi dostává i prestiž. Nebude na něj pohlíženo jako na úspěšného dealera drog, který se dokázal vyhnout vězení. Bude chodit se svou dýmkou, tvářit se ušlechtile, a jeho okolí ho bude obdivovat jako morální vzor.

A to je teprve začátek. Řekněme, že dědictví po Janu Kalvodovi bude činit dvě miliardy korun. V tom případě (při standardně fungujících ekonomických zákonitostech) zbohatne další generace Kalvodů o šest miliard. Bez vynaložení jakéhokoliv úsilí. Velké peníze vytvářejí ještě větší peníze samy od sebe.

Tady už nejde jen o nespravedlnost, ale o podemílání samotné instituce soukromého vlastnictví. Většina z nás chápe, že je důležité ho chránit z následujících důvodů:

  • Ochrana vlastnictví vede k prosperitě. Všichni se budou mít lépe.
  • Ochrana vlastnictví je klíčovou podmínkou udržení svobody.
  • Lidé jsou motivováni, aby se více snažili. Aby dělali věci užitečné pro ostatní.
  • Všeobecné morálce prospívá , když všichni vidí, že ti pracovitější jsou na tom lépe.

Jenže v tomto případě je vše naopak. Ochrana vlastnictví směřuje proti poctivé práci, proti morálce, ke zchudnutí atd.

To logicky otevírá velmi nepříjemné otázky. Třeba o výši dědické daně. Jestli by dědická daň ze všeho převyšujícího 100 milionů korun neměla být 99%. A takových otázek je celá řada.

V každém případě jsou na tahu poctiví hodně bohatí. Buď dokážou přesvědčit veřejnost, že oni představují něco úplně jiného než různí Bakalové, Kalvodové, Kožení a Sekyrové. Nebo dříve či později dojde na brutální zarovnání majetkových rozdílů.

(zdroj: petrhampl.com)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

15:16 Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svých spolupracovníků, se kterými chce příští…