Prohlásil to například v březnu loňského roku na mezinárodní konferenci k výročí vstupu země do NATO. Na této akci totiž padla kritická slova na adresu akceschopnosti armády, kterou ohrožují opakované škrty v rozpočtu.
Názorně se to projevuje tím, že Česká republika už zhruba 10 let neplní alianční závazek vydávat na obranu alespoň 2 % hrubého domácího produktu.
V době vyhrocení ukrajinské krize vláda slíbila, že finanční prostředky bude postupně navyšovat. Hlavním důvodem mělo být posílení obranyschopnosti země.
Prezident republiky požadavek o více penězích pro armádu zopakoval nyní při návštěvě výsadkového praporu v Chrudimi. Tentokrát je pronášel v souvislosti s útoky ve Francii a s nutností bojovat proti terorismu především v zemích, kde nalézá zázemí.
Podle něj by finance měly být využity spíš pro speciální jednotky nebo bezpilotní letouny, než pro modernizaci tanků a podobně.
S nadsázkou by se dalo očekávat, že pokud by Zemi napadli Marťani, potom by politici opět chtěli více peněz pro armádu a tentokrát by prioritou byly vesmírné rakety, které by mohly invazi zabránit už ve vesmíru.
Reakce vlády nebo prezidenta republiky na aktuální dění a nejrůznější bezpečnostní rizika jsou pochopitelné.
Zároveň názorně ilustrují, že armáda se dlouhodobě může spolehnout na jedinou jistotu, a tou je nejistota. Týká se nejenom objemu financí, se kterými by mohla počítat, ale také určité strategie, která se alespoň verbálně mění podle toho, co se zrovna stane.
V případě stability názorů by mohla lépe investovat do lidí, jejich výcviku, techniky a materiálního zabezpečení.
Zároveň by se mohlo zjistit, že hlavní problém finančního zabezpečení armády by nemusel být ani tak v celkové částce, ale ve způsobu, jak se s ní zachází.
Jak opakovaně tvrdí vrchní velitel armády Miloš Zeman, peníze by měly být vynakládány účelně. Problém je v tom, že politici často mění názor na to, co zrovna považují za účelné.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz