Petr Hartman: Prezident republiky plánuje obměnu bankovní rady

20.02.2015 13:31 | Zprávy

Vedení České národní banky podniká takové kroky, které oddalují vstup země do eurozóny. Prohlásil to prezident republiky Miloš Zeman.

Petr Hartman: Prezident republiky plánuje obměnu bankovní rady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Proto při postupné obměně bankovní rady bude na uvolněná místa dosazovat lidi, kteří budou naopak podporovat přechod od koruny na euro.

Podle Ústavy České republiky mu v tom nikdo nemůže bránit. Cituji: „Prezident republiky jmenuje členy Bankovní rady České národní banky.“ Konec citátu.

Jde o výlučnou pravomoc hlavy státu. K jejímu výkonu nepotřebuje souhlas ani vlády, ani parlamentu. Do této sféry rovněž spadá prezidentova možnost vybrat si guvernéra centrální banky.

To ještě neznamená, že by v bankovní radě nutně musely usednout „loutky“, které bude prezident řídit a které ho budou poslouchat na slovo. 

V zákonu o České národní bance se mimo jiné píše o tom, že bankovní rada ani žádný její člen nesmějí při výkonu pravomocí a plnění úkolů vyžadovat ani přijímat pokyny od prezidenta republiky, parlamentu, nebo vlády. Centrální banka by ve smyslu zmiňovaného zákona měla být nezávislá.

Přesto byla v minulosti opakovaně vystavena nejrůznějším tlakům a nelze je vyloučit ani v nepříliš vzdálené budoucnosti. Namátkou stačí připomenout ostrou kritiku z úst tehdejšího premiéra Václava Klause, že banka pod vedením Josefa Tošovského zbytečně dusila tuzemskou ekonomiku.

Vzhledem k tomu, že jedním z jejich úkolů je bránit roztáčení inflační spirály a tím pádem zajišťovat stabilitu úspor obyvatelstva, se podobným sporům nelze divit.

Zároveň je přirozené, že výlučná pravomoc hlavy státu se odráží ve složení bankovní rady. Ta by teoreticky měla být názorově pestrá. Přitom za éry Václava Havla bylo kritizováno její příliš jednostranné složení, které se prý projevovalo restriktivní politikou banky poškozující například dle názoru občanských demokratů tuzemskou ekonomiku.

Václavu Klausovi bylo a je vyčítáno, že do rady jmenoval především odpůrce přechodu od koruny na euro.

Miloš Zeman tuto tradici částečně narušuje. Je kritizován ještě v době, kdy složení centrální banky zatím nemohl výrazně ovlivnit. Větší příležitost dostane až v příštím roce.

Případní zájemci o tento důležitý post už nyní vědí, že budou mít šanci pouze v případě, že se ztotožní se Zemanovým pohledem na fungování centrální banky a na zavedení eura. Což není nic výjimečného.

Vzhledem k výlučné pravomoci prezidenta republiky tomu tak bylo i v době, kdy na Hradě působil Václav Havel nebo Václav Klaus. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…