Petr Hartman: Válková podala demisi. Skutečné problémy rezortu to ale neřeší

10.02.2015 22:07 | Zprávy

To není odvolání, paní ministryně podala demisi. Takovým způsobem hodnotí předseda hnutí ANO Andrej Babiš konec Heleny Válkové ve vedení ministerstva spravedlnosti.

Petr Hartman: Válková podala demisi. Skutečné problémy rezortu to ale neřeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Svým způsobem má pravdu. Z čistě formálního pohledu odchází ministryně dobrovolně. Ve skutečnosti k rezignaci byla donucena.

Z pohledu fungování resortu je jedno, jakou formou ministerské křeslo opouští. Podstatné to je pro Andreje Babiše. Proto na veřejnosti zdůrazňuje, že Helena Válková sama podala demisi.

Ze Sobotkova kabinetu totiž zatím odešli pouze reprezentanti hnutí ANO. Helena Válková spolu s Antonínem Prachařem byli prezentováni jako odborníci, kteří své resorty zvládnou lépe než politici.

Opakovaná kritika jejich práce tomu nenasvědčovala. Na vlastní kůži se mohli přesvědčit o tom, že svět politiky se řídí určitými specifiky, se kterými se nelze vyrovnat pouze odborností.

Názorně to ukazuje i aktuální dění kolem Heleny Válkové. Její působení ve vedení resortu spravedlnosti kladně hodnotí nejrůznější představitelé tuzemské justice. Není jí to však nic platné.

Válková ztratila podporu v hnutí ANO a musí skončit. Názorně se to projevilo při hlasování vlády o kompromisu, který se týkal doplácení platů soudcům a státním zástupcům.

Návrh Heleny Válkové nepodpořil nikdo z jejích stranických kolegů. V tu chvíli bylo zřejmé, že Andrej Babiš Válkovou definitivně odepsal.

S jejím odchodem se vyrovnal poměrně snadno. Měl za ni připravenu náhradu. Sází na člověka, který podle něj bude více odpovídat představě o přísném a dynamickém manažerovi, kterou opakovaně a promyšleně nabízí veřejnosti jako protiklad k fungování zavedených stran.

Řeč je o dosavadním náměstkovi ministryně Robertu Pelikánovi. Ten měl dosud na starost mimo jiné legislativní úsek. Byl tudíž spoluzodpovědný za rychlost a kvalitu přípravy zákonů.

Také kvůli tomu byla Helena Válková opakovaně kritizována. Robert Pelikán například pracoval na nové podobě pravidel, která by upravovala fungování státních zástupců.

Jeho pohled se diametrálně lišil od původního návrhu, na kterém se spolupodílel nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Kvůli tomu se přeli nejenom státní zástupci s vedením ministerstva spravedlnosti, ale výhrady zněly rovněž z úst některých politiků.

Dosazením Pelikána místo Válkové se změní fasáda, skutečné problémy za ní nezmizí. Možná se budou více a rychleji řešit tak, jak si to představuje Andrej Babiš. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…