Se zmíněnou předpovědí přišel zkušený výzkumník veřejného mínění Jan Herzmann ve spolupráci se společností Data Collect. Nutno upozornit, že jiné průzkumy se od těch jeho významně liší, hlavně nepočítají s takovým propadem sociální demokracie a vzestupem TOP 09. Nechme se tedy překvapit, jak všechno nakonec dopadne.
Herzmannův průzkum však v sobě skrývá mnohem víc, než jednu prognózu. Dalo by se říci, že se stal ospravedlněním samotné existence veřejných průzkumů. Výzkumy a publikace předvolebních preferencí totiž získaly v posledních letech špatnou pověst, protože se významně lišily od konečných výsledků, případně se dostaly do podezření, že straní některým stranám a že se tak staly součástí jejich placené volební kampaně.
Citovaná předpověď pro eurovolby ovšem přináší přesně tu kvalitu, kterou člověk od výzkumů veřejného mínění požaduje. Připomíná třeba, v čem jsou evropské volby specifické. Volit prý přijde o něco méně než třicet procent voličů, stejně jako v minulých i předminulých volbách do europarlamentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz