Jsou tam jednak velmi precizní historické informace, ale i dobové veduty, podle historiků a archeologů nakreslené původní podoby a půdorysy skoro stovky objektů, o nichž jsem zčásti ani nikdy v životě neslyšel: Mladějov, Dlouhá loučka, Hřebeč, Suchotlesky, Cejřov, dokonce Mrdice (copak tam asi dělali?), Bořice, Humperky, Rozpakov (to by mělo být školící středisko výchovy našich skvělých politiků), Strádov (občané zřejmě strádali, taky dost aktuální) atd. A vedle toho samozřejmě dosud existující a často krásné romantické zříceniny typu Litice, Lanšperka, Lichnice, Košumberka, či dokonce výstavně nebo aspoň zčásti rekonstruované hrady jako Svojanov, Kunětická hora a Pardubice.
Pro místního rodáka krásný výlet do kraje, z něhož vzešel, pro nadšence rodu obecného velmi užitečná sbírka informací, a hlavně díky skvělým nákresům velmi vypovídající zejména o středověku, který zjevně nebyl temný, jak se o něm traduje, ale činorodý a pracantský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV