Proto v březnu 1939 nad Prahou zavlál hákový kříž, stali jsme se součástí Velkoněmecké Říše. Praha byla dokonce čtvrtým největším městem Říše po Berlíně, Vídni, Hamburku. Výnosem Adolfa Hitlera byl zřízen Protektorát Čechy a Morava. Hitlerův výnos a jeho velké sliby měly uklidnit zahraniční veřejnost. Hácha zůstal formální hlavou Protektorátu, zůstal zachován i statut vlády. Některá ministerstva byla ale zrušena pro „nadbytečnost“. Na Loretánském náměstí v bývalé budově ministerstva zahraničí se usídlil úřad protektora, který dohlížel i rozhodoval. Protektorát měl i své „kabaretní“ vládní vojsko.
Kulisa pro všední život.... Začalo se jezdit vpravo a za poctivých 10 českých korun, byla jedna marka. A tak cukrárny, kavárny, obchody byly plné nakupujících Němců, naopak věznice se plnily odpůrci okupačního režimu. Jen za prvních 48 hodin bylo zatčeno na 4000 osob. Hlavním posláním Protektorátu bylo zajistit klid a zbrojní výrobu pro potřebu Říše, ta se po okupaci zvedla o 26 %, objednávky se jen hrnuly. Ulice, náměstí dostaly nové dvojjazyčné názvy, ty nevhodné zmizely. . Za poslech ciziny byl kriminál a dokonce i trest smrti. Mediální masáž vyzývala k podpoře východního tažení.
Ve filmu se nabízely nové lákavé možnosti ,.. a tak ze Zity Kabátové se stala Maria von Buchlov, z Adiny Mandlové zase Li Adina ,...vedle nich umírala na popravišti herečka Anna Letenská za pomoc odboji. Rodilo se hrdinství, ale i kolaborace. Mezi těmi deseti tisíci popravených byl spisovatel Vladislav Vančura, Julius Fučík předseda vlády gen. Eliáš, ale i ti stateční z Lidic a Ležáků. Vlaky odvážely mladé na práci do Říše, jiné vlaky se židovskými spoluobčany odjížděly na východ. Čeští Židé umírali nejen v německém koncentračním táboře Osvětim - Březinka, ale také v Lotyšsku nebo Estonsku, často rukou místních kolaborantů…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV