Přemysl Votava: Den, kdy Praha plakala

17.02.2015 17:41 | Zprávy

V únoru 1945 byl konec války již v dohledu. Velkoněmecká Říše mlela z posledního. Sovětská vojska bojovala na území Německa, také na západní frontě spojenci byli u Rýna. Na Krymu skončila Jaltská konference.

Přemysl Votava: Den, kdy Praha plakala
Foto: Pražské Benátky
Popisek: Vodouch na Vltavě.

14. února 1945 byl všední den, bylo krátce po poledni. K Praze se blížily velké svazy letadel. Praha po celou dobu okupace, až na jednu výjimku v listopadu 1944, byla ušetřena spojeneckých náletů. 14 února 1945 se ale vše změnilo. Toho dne před 70lety 8. armáda USAAF poslala nad říšské území mohutné letecké svazy. Bylo to kolem 2000 letadel. Hlavním cílem tohoto náletu se stalo město Drážďany, to bylo v té době přeplněno uprchlíky, zejména z východního Pruska. Mohutný nálet nepřežilo asi 30 000 lidí.

Ten den byla i Praha cílem tohoto amerického náletu. Přes 60 létajících pevností svrhlo na Prahu 152 tun pum. Nálet si vyžádal kolem 700 mrtvých a 1400 zraněných. Praha vedle civilních obětí sčítala i veliké materiální škody. Kolem stovky domů bylo zcela zničeno, stovky dalších bylo těžce poškozených. Nejvíce zásahů dostala oblast kolem Karlova náměstí, Nového Města a Vinohrady. Zcela vyhořel vzácný benediktinský klášter Na Slovanech, byla zničena i veliká židovská synagoga na Vinohradech.

Praha byla cílem těžkých amerických náletů následně i v březnu 1945. Cílem se staly zejména libeňské a vysočanské továrny. I tento nálet nepřežily další stovky obětí.

I po 70letech se vznáší velké otazníky nad smyslem amerického únorového náletu na Prahu. Lidé umírali zbytečně. Praha, si nálet dlouho připomínala, některé proluky po vybombardovaných domech zmizely teprve nedávno.

V případě Prahy snad mohlo jít o omyl, názory či hledání pravdy se i dnes různí. I po 70letech, je nutno si oběti tohoto náletu připomínat. Pravda, byla to jen malá kapička hrůzy, na rozdíl od té. kterou si museli prožít lidé ve Varšavě, Coventry, Stalingradu, Leningradě, či v dalších městech, přes které se přehnala totální válka.

Letos si budeme připomínat i 70. konce II. světové války. Při pohledu na zničující válku na Ukrajině vyvstává otázka, proč svět se nepoučil z historie? Na východní Ukrajině jsou bombardována města, ostřelovány nemocnice, školy, na ulicích umírají lidé. Kvetoucí města jsou v troskách…. „Velcí politici“ světa mávají opět zbraněmi. Svět je zase na pokraji další války.

Přemysl Votava

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…