Přemysl Votava: Zlaté časy, kdy se mlaskalo…

07.07.2020 10:51 | Zprávy

„To se nám to hoduje, když to platí jiní…“, to je slavný výrok feldkuráta Katze, který si za cizí peníze užíval, lahůdkami obložený stůl. Ten jeho bohatě prostřený stůl, se přímo hodí na imperiální dobu, kdy koloniální mocnosti žily v blahobytu na úkor svých kolonií. Ono to zase není tak dávno, co planeta Země byla spíše anglickou obchodní a realitní kanceláří. A to britské koloniální bohatství chránilo největší a nejsilnější loďstvo světa, Británie ždímala kolonie, kterých bylo bezpočet, kdo to dnes spočítá ? Indie, Cejlon, polovička Afriky, … I když pod tlakem dějin dostaly bývalé kolonie formální nezávislost a vztyčily vlajku nezávislosti, přesto dozor nad nimi zůstal. Lodě s koloniálním zbožím se dále plavily do Evropy.

Přemysl Votava: Zlaté časy, kdy se mlaskalo…
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Dlouho platilo to známé : „ Nad britským impériem slunce nezapadá “. Tento výrok výstižně charakterizuje ekonomické, ale i lidské drancování britských kolonií, jako byly státy Asie, či černé Afriky. Británie nebyla sama v tom užívání si blahobytu na cizí úkor. Obdobně vládly nad „svými“ poddanými tehdejší mocnosti, jako Francie, Itálie, Holandsko, Německo, Španělsko, Belgie…. Na tyto zlaté imperiální časy, se dnes v EU zapomíná.

Připomínám záměrně tuto dobu, kdy si vyvolené mocnosti rozdělily svět a jeho bohatství.  Vedle surovin to byly také miliony skutečných otroků, kteří putovali přes oceán do Ameriky a do dalších koutů světa. Statisíce otroků cestou zahynulo….. přesto obchod s otroky byl velice výnosný. Platilo se za živé dodávky. Jakýkoliv odpor se tvrdě trestal… Sekaly se hlavy i ruce. Kdo se dnes k tomu hlásí ? Bývalé koloniální mocnosti musí nést i důsledky svého imperiálního počínání !  Tedy vracet to, co kdysi ukradli, či odvezli. V mnohých státech po jejich hospodaření dodnes zůstal chaos a bída.  

Bývalé kolonie si postupně svou nezávislost vybojovaly. Za tu okleštěnou svobodu musely ale draze zaplatit. Koloniální politika Británie, Francie, Itálie, Belgie a dalších států je příčinou i té dnešní, v Bruselu tolik diskutované migrační krize. Miliony migrantů se valí do Evropy, EU je opět bezradná, místo řešení hledá zástupné téma, hledá nového nepřítele. Pokukuje opět směrem na Východ.

Při pohledu na záměrně přibarvené mediální podání protirasistických demonstrací v USA a v západní Evropě vnímám, že tyto nepokoje jsou jen rázným připomenutím koloniální politiky. Bývalé koloniální mocnosti se ke své minulosti dnes nehlásí a my ostatní, co jsme „nekolonizovali“, ani jsme neseděli u jejich plného stolu, máme zapomenout, nebo dokonce se s nimi v té špíně vymáchat. Nedivme se dnešnímu účtování s minulostí… Na mnoha místech světa se kácí symboly minulosti, symboly otrokářství, kolonialismu i nesmírného lidského utrpení. Padají sochy králů, prezidentů, generálů i těch bílých otrokářů …

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Omluví se někdo ostouzeným?

12:26 Zdeněk Jemelík: Omluví se někdo ostouzeným?

Dne 15. ledna 2024 zamítl Krajský soud Brno odvolání proti zákazu distribuce knihy Zločiny beze zbra…