Průzkum: Každý Čech odevzdal loni k recyklaci v průměru šest a půl baterie

27.02.2018 16:19 | Zprávy

V loňském roce odevzdali Češi k recyklaci 1 681 tun použitých baterií. Každý obyvatel České republiky vytřídil v průměru 159 gramů baterií, což zhruba odpovídá 6,5 tužkovým bateriím typu AA. Z aktuálních statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, dále vyplývá, že účinnost sběru baterií již dosahuje 46,3 %.

Průzkum: Každý Čech odevzdal loni k recyklaci v průměru šest a půl baterie
Foto: pixabay.com
Popisek: Baterie - ilustrační foto

Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu. Nejaktivnější ve sběru jsou lidé v Jihomoravském kraji, kteří na obyvatele vytřídili rekordních 258 gramů baterií. Paradoxně nejhorší je další moravský kraj, a to Moravskoslezský, se 73 gramy baterií odevzdaných k recyklaci na obyvatele.

„Meziročně se množství baterií odevzdaných k recyklaci zvýšilo o 3 %. To považujeme za výborný výsledek. Zvláště pokud přihlédneme k tomu, že rok 2016 byl rekordní a nám se i v loňském roce podařilo vysoká čísla udržet,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT a dodává: „Radost máme také z toho, že v třídění baterií patříme mezi nejlepší země regionu, a daří se nám plnit velmi náročnou normu Evropské unie, která počínaje rokem 2016 ukládá členským státům unie k recyklaci odevzdat minimálně 45 % všech baterií, které byly v daném roce dány do oběhu.“

Čtvrtina baterií z obcí, třetina z obchodní sítě

Téměř čtvrtina baterií (23 %) je do recyklačního procesu předána z měst a obcí. Lidé zde mají možnost vhazovat baterie do červených venkovních kontejnerů, odnášet do sběrných dvorů a některé úřady dokonce pro své obyvatele zřizují sběrné nádoby přímo v městských a obecních úřadech. Řada měst a obcí se také aktivně zapojuje do osvěty a motivace lidí k třídění baterií. Dále téměř každá desátá baterie je k recyklaci předána díky školám zapojeným do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.

Stále více lidí se učí odevzdávat použité baterie na sběrných místech v obchodech. Zde končí 30 % všech baterií. Dalších 34 % baterií pochází z firem – nejčastěji z jejich provozů. Mnozí zaměstnavatelé se však již také aktivně zapojují do osvěty a v rámci svých obecně prospěšných aktivit zřizují pro své zaměstnance sběrná místa přímo na pracovištích.

Rozdíly v krajích jsou velké

Ve čtyřech nejlepších krajích republiky se v roce 2017 podařilo vytřídit více než 200 gramů baterií na obyvatele. Konkrétně jde o Jihomoravský kraj (258 gramů na obyvatele za rok), Středočeský kraj (213 gramů), Kraj Vysočina (222 gramů) a Hlavní město Praha (211 gramů). Naopak sběru baterií se příliš nedaří v severních částech republiky. Dlouhodobě zaostávají Moravskoslezský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. „Určitou roli patrně hrají i socioekonomické poměry v regionech, ale vedle toho ze statistik krásně vidíme, jak se zlepšují výsledky v krajích, městech a obcích, které třídění baterií aktivně podporují prostřednictvím osvětových akcí. Stejně tak velkou pochvalu zaslouží školy, které vedou k třídění baterií své žáky. Za všechny bych zmínil základní školu ZŠ Vápno v Pardubickém kraji. Velikostí spíše menší škola dokázala k recyklaci odevzdat 1 808 kg baterií, což je nejvyšší číslo v celé republice,“ doplňuje Petr Kratochvíl z ECOBATu.

ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice. V roce 2017 zpětně odebrala 1 681 tun baterií, což představuje 46 % baterií dodaných na trh. ECOBAT provozuje více než 20 000 míst zpětného odběru.

Program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět je podporován kolektivními systémy ASEKOL, ECOBAT a ELEKTROWIN.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla