Radko Kubičko: Sjezd ČSSD skoro bez chyb

17.03.2013 21:22 | Zprávy

Hlavně neudělat žádnou chybu, říkali si zřejmě politikové i delegáti na právě skončeném sjezdu ČSSD. Popularita vlády dále klesá, preference strany naopak stoupají, a když se nic nečekaného nestane, vítězství opozičního bloku je nasnadě. Stačí čekat, až se vládní tábor položí sám a ne tlačit na pilu, jako kdysi předseda Paroubek, když nepředloženým shozením vlády a ustavením vlády úřednické opoziční kapitál prohospodařil.

Radko Kubičko: Sjezd ČSSD skoro bez chyb
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Sjezd ČSSD skončil tiskovou konferencí

Dvoudenní sjezd jako by pod tímto traumatem pracoval. Hlavně nic nezkazit a nepřijít s žádným překvapením. Ač rostoucí nespokojenost s dosavadním mladistvým vedením je ve straně nepřehlédnutelná, nikdo se neodvážil měnit status quo. Znovuzvolený předseda Sobotka, ač kritizován za nevýraznost, předsedou zůstal. Jeho zástupce Hašek, ač se zjevnými předsednickými ambicemi, spokojil se opět s postavením druhého. Ve vedení zůstali i další matadoři a pár nováčků není možné považovat za silné politické figury.  

Souznění s prezidentem Milošem Zemanem, který na sjezdu vystoupil, vypadalo skoro dokonale, jako by byly zapomenuty staré křivdy a Zeman byl dále čestným předsedou této strany, nikoli zakladatelem a duchovní otcem strany konkurenční, o ní se ani nezmínil. Jakoby nikdy nezařadil současného předsedu ČSSD mezi zrádce.  

Jen jednou dobře namazaný stroj, valící se k volebnímu vítězství, trochu zaskřípal. To když delegáti těsně nezvolili znovu do vedení neúspěšného prezidentského kandidáta Dienstbiera. Ač velmi handicapován nízkým věkem, se kterým se nedá spojit představa mnoha Čechů o prezidentovi tatíčkovi, dosáhl neuvěřitelného výsledku, do druhého kola nepostoupil o pár hlasů. Symbolizuje čestného politika, bojujícího proti klientelismu, kvůli čemuž se vzdal lukrativní funkce. Upozorňoval také na neprůhledné financování Zemanovy volební kampaně, až ho jeho současný kancléř ironicky vypeskoval.  

Delegáti zřejmě dali přednosti smíru s prezidentem, čímž ale veřejnosti vyslali nepříjemný signál, že většina strany opět dává přednost pragmatické politice před principy a pochopil to tak i předseda Sobotka, když to dal do souvislosti s budoucím volebním výsledkem.  

Naopak delegáti nezrušili tzv. bohumínské usnesení, které jí zapovídá vládní spolupráci s KSČM, což je ale dnes jen spíše formalita, nakolik obě strany spolu už čile spolupracují na nižších úrovních, a počítá se s tichou podporou případné menšinové vlády.  

Sjezd tedy toho mnoho nového nepřinesl, ale jak už řečeno, to je právě to, co stranu dále neochvějně vede, jak říkal její bývalý předseda a nyní prezident, do Strakovy akademie hlavním vchodem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …