Richard Seemann: Co bude po Kurzovi?

26.05.2021 11:18 | Komentář

Kurzova tyrkysově modro zelená koalice je v krizi a samotnému kancléři hrozí, že proti němu bude vzneseno obvinění z falešného svědectví v případě korupčnímu skandálu Ibiza. Stále silněji se ozývají hlasy, zdali to přežije jeho vláda.

Richard Seemann: Co bude po Kurzovi?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Spolkový prezident Alexander Van der Bellen dlouho mlčel, ale nyní upozornil - instituce republiky jsou imunitním systémem státu, a nemůže se dopustit jeho oslabení. Proto závěry vyšetřovacího výboru o Ibize je nutno přijímat s respektem. Van der Bellen vyzval zejména politiky, aby je brali vážně, což se považuje, že je adresoval ministru financí Gernotu Blümelovi a kancléři Sebastianovi Kurzovi a jejich lidovecké straně ÖVP. Vzniká tak v politických kruzích otázka, co se stane s koalicí, obtěžovanou obviněním z korupce a vyšetřováním?

Političtí experti se nyní dohadují, že lidovcům docházejí možní koaliční partneři, když v posledních letech vyzkoušela několik konstelací. Vláda se sociální demokracii skončila krátce poté, co vyskočil na vrchol ÖVP právě Sebastian Kurz. Pak sloužil spolu se stranou Svobodných FPÖ, když o dva roky později skončil kvůli skandálu v Ibize její šéf Heinz-Christian Strache. Nyní si jej vybral šéf poslanců Svobodných Herbert Kickl za svého nepřítele. Liberální Neos sice stále existuje jako potenciální partner díky překrývajícímu se obsahu, ale příliš malý pro většinového kupce. Naděje na tyrkysovou absolutní většinu hraničí s utopií. S 33 až 35 procenty byla ÖVP v posledních průzkumech výrazně před konkurencí, ale také hluboko pod 50 procentní hranicí. Hodnocení kancléřových sympatií se v poslední době propadla a alternativy se zelenými jak se ukazuje jsou podobně skromné a ti v příštích volbách pravděpodobně skončí v opozici

Političtí experti poukazují, že jakmile vyprší tyrkysově zelené období, nejzřejmějším důsledkem jsou nové volby, což se může stát již na podzim. Z pohledu ÖVP je to možné, pokud nálada slibuje úspěšný únik z bažiny debaty o korupci o což se pokouší, jak potvrzuje skončení vyšetřovacího výboru o Ibize. Obhájce titulu Sebastian Kurz by se znovu stylizoval jako oběť spikleneckých machinací a problémy vzniklé pandemii by mu mohly hrát do rukou. Pokud již pandemie na podzim nebude schopna příliš silně vzplanout, bude asi jen málo voličů zajímat nehody v Kurzově krizovém řízení. Světla reflektorů lze zaměřit důrazněji na uprchlíky, kteří zasáhli evropské hranice, což je prioritou Svobodných. Mezi Zelenými je velká většina názoru, že by v případě obžaloby již neměli dále Kurze podporovat. Podle průzkumu zveřejněného prestižního časopisu Profil to vidí většina populace podobně: 47 procent zastává názor, že Kurz rezignuje, pokud bude vznesena obžaloba, což je více než pravděpodobné. Již nyní se ozývají mezi politiky hlasy, že v tomto případě je to pro Kurze nevyhnutelné i když přímo nepůjde o rozsudek. Vzhledem k tomu, že pak se po měsíce bude tato kauza řešit v odvolacím řízení - takový politik je nevěrohodný nejen na domácí scéně, ale především v zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Stanislav Berkovec byl položen dotaz

poplaky

Když bude ANO v příští vládě, což se jeví jako pravděpodobné, zrušíte poplatky ČT? K čemu vůbec ČT potřebujeme? Co se týká zpravodajství, tak zde ji podle mě nahradí dobře i soukromé televize, vždyť ty přeci také musí dodržovat nějaké zákony a být nezávislý, když vysílají zprávy nebo tomu tak není? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

15:16 Petr Hampl: Lev Davidovič Musk

Denní glosy Petra Hampla.