V dopise z 21. května , který byl v pátek zveřejněn, požádal 67letý Marx papeže, aby "přijal jeho zřeknutí se úřadu mnichovského a freisingského arcibiskupa v podstatě za to, abych nesl spoluodpovědnost za katastrofu sexuálního zneužívání církevními představiteli v posledních desetiletích,"
.Vyšetřování a znalecké posudky za posledních deset let podle něj důsledně ukazují, že došlo k "mnoha osobním selháním a administrativním chybám", ale také k "institucionálnímu nebo systémovému selhání". Katolická církev se podle Marxe dostala do "mrtvého bodu". Svým zřeknutím se úřadu by snad mohl dát osobní znamení pro nové začátky, pro nové východisko církve: "Chci ukázat, že v popředí není úřad, ale poslání evangelia." Události a diskuse posledních týdnů v tom hrají jen podružnou roli. Zároveň řekl, že v nedávných debatách se ukázalo, že někteří v církvi nechtějí uznat právě tento prvek spoluzodpovědnosti, a tedy ani spoluzodpovědnost instituce. Proto se také postavili pro naléhavě potřebnému dialogu o reformě a obnově.
Podle informací mnichovského arcibiskupství dal nyní papež svolení ke zveřejnění sborníku o těchto problémech. Současně však stanovil, že Marx má i nadále vykonávat svou biskupskou službu, dokud nebude o žádosti rozhodnuto. Uvedl, že jeho žádost o přijetí rezignace na funkci považuje za jeho velmi osobním rozhodnutím.
Marx je jedním z nejznámějších německých biskupů a do roku 2020 byl předsedou Německé biskupské konference. V debatě o reformě katolické církve v Německu, tzv. synodální cestě, prosazoval reformy. Jezuitský kněz a člen Papežské komise pro ochranu dětí Hans Zollner považuje nabídku kardinála Reinharda Marxe k rezignaci za "mimořádně důležité znamení". Kardinál Marx ukazuje, že poselství a důvěryhodnost církve a jejích služebníků jsou důležitější než osobní postavení, což si zaslouží velkou úctu. Předseda Ústředního výboru německých katolíků Thomas Sternberg reagoval na nabídku mnichovského kardinála k rezignaci s politováním. Jsem hluboce otřesen a velice se ho vážím, že věnoval téměř celé své soukromé jmění nadaci pro oběti zneužívání. Pokud bude rezignace papeže Františka přijata, přijdeme o velmi významnou osobnost německého katolicismu.
Rozhodnutí o rezignaci kardinála Reinharda Marxe předcházelo dubnové odmítnout obdržení Spolkového kříže za zásluhy v dopise adresovanému spolkovému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi. "Kritiku, která se nyní ozývá od lidí postižených sexuálním zneužíváním v prostoru církve, beru velmi vážně, bez ohledu na pravdivost jednotlivých vyjádření v otevřených dopisech a v mediální veřejnosti, a cítím se osobně i jako služebník církve povinen vyrovnat se s minulostí.“ Steinmeier v telefonickém rozhovoru s kardinálem Marxem potvrdil jeho velkou službu solidaritě a spravedlnosti, která se projevuje nejen v kampani za přijetí uprchlíků, ale také v neustálém dialogu mezi církví a společností.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV