Spolková vláda usiluje o regulaci tvrdých koronových opatření a v příštím týdnu chce změnit zákon o ochraně před infekcemi. Existuje souhlas vlád spolkových zemí, ale existuje také kritika. Durynský ministr školství za stranu Levice Helmut Holter to kritizoval, stejně tak jako jeho spolustraník předseda vlády Bodo Ramelow. Holter v rozhovoru pro Deutschlandfunk uvedl, že se obává, že spolková vláda zbaví státy jejich rozhodovací pravomoci. Levicový politik zdůraznil, že má smysl reagovat odlišně na pandemii v různých regionech. Předseda konference předsedů vlád, sociálně demokratický berlínský starosta Michael Müller, na druhé straně pro ZDF uvedl, že novela zákona o ochraně před infekcí Spolkovým sněmem a Spolkovou radou by mohla vytvořit závaznější právní rámec ve srovnání s předpisy spolkových zemí. Vicekancléř Olaf Scholz z SPD řekl, že celostátní regulace je správná a rozumná.
První krok ke změně zákona o ochraně před infekcemi má být proveden ve spolkovém kabinetu již v nastávající úterý. Například noční zákazy vycházení jsou mimo jiné plánovány ve všech regionech se sedmidenním výskytem 100 osob na sto tisíc, určí ho spolková vláda - a bude závazný pro celé Německo.
Za tímto účelem je nyní třeba změnit zákon o ochraně infekcí, jak Merkelová naznačila před několika dny. Za úzké spolupráce s parlamentními stranickými skupinami spolková a zemské vlády chtějí projednat změnu zákona, ale Müller již tlumil naději na úspěch společných jednání. V nejlepším případě proběhne krátká konzultace mezi předsedy vlád a kancléřkou, uvedl předseda konference šéfů vlád ve společném ranním vysílání stanic ARD a ZDF.
Důvodem je, že Spolkový sněm dal jasně najevo, že se chce více zapojovat, než bude přijato vládní rozhodnutí. Parlament musí projednat stav pandemie a nezbytné závěry, požadoval v dopise Merkelové a Müllerovi vůdce parlamentní skupiny CDU Ralph Brinkhaus, jeho kolega z SPD Rolf Mützenich a vedoucí regionální skupiny bavorské CSU Alexander Dobrindt. „Vhodným rámcem by mohlo být prohlášení vlády nebo dohodnutá debata,“ uvádí se v něm.
Dnešní německý tisk široce komentuje vzniklou situaci s odložením konference šéfů vlád. Poukazuje, že původně plánované setkání kancléřky s předsedy vlád mohlo znamenat zlom uprostřed třetí vlny. Mohli konečně dokázat, že jsou schopní a ochotní jednat. Ale rozhodli se počkat v obavě, že schůzka skončí hádkou a chaosem a tak ji jednoduše zrušili. FREIES WORT to přímo nazval „kolosální ztráta důvěry“, kterou rozhodně nelze napravit přes noc: Zejména proto, že není vůbec jisté, že Bundestag a Bundesrat skutečně dosáhnou dohody rychlostí blesku. Zní přinejmenším divně, že premiéři, kteří právě důsledně odmítají zpřísnění a experimentují s vlastními koncepty, by se měli najednou všichni v této věci shodnout.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV