Jde o verdikt odvolacího soudu, proti němuž je již možná jen kasační stížnost. Ta však nemá odkladný účinek.
“Na základě informací z Ministerstva zdravotnictví, v jehož je arbitráž s Diag Human v plné kompetenci, máme informaci, že došlo k pravomocnému rozsudku lucemburského soudu o tom, že nález z 13. srpna 2008, podle kterého ČR arbitráž s Diag Human prohrála, je na území Lucemburska vymahatelný,” potvrdil pro HlídacíPes.org mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
“Rozhodnutí lucemburského soudu bylo dne 27. 4. 2017 vyneseno v neprospěch České republiky. Je ale potřeba zdůraznit, že řízení před soudy v Lucembursku tímto rozhodnutím nekončí a Česká republika se nepochybně obrátí s opravným prostředkem na lucemburský Nejvyšší soud. V tuto chvíli probíhá právní analýza tohoto rozhodnutí a není možné k věci poskytnout podrobnější komentář,” reagovala za ministerstvo zdravotnictví mluvčí Štěpánka Čechová.
“Nemohu nic komentovat, jsem zavázán mlčenlivostí,” řekl na dotaz HlídacíPes.org právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.
Do Lucemburska dnes shodou okolností odletěl na pracovní návštěvu premiér Bohuslav Sobotka.
Stovky milionů eur. Nebo nic?
Už v září 2011 lucemburský soud v prvním stání vydal příkaz ke zmrazení veškerých pohledávek z účtů České republiky u banky KBL European Private Bankers a banky BGL BNP Paribas.
Ministerstvo financí tehdy ale informovalo o tom, že Česká republika na účtech v Lucembursku žádnou finanční hotovost nemá.
Na druhé straně právní zástupci Česka už v červnu 2012 požádali lucemburský soud, aby obstavení účtů bylo omezeno pouze na tehdy vymáhanou částku, v přepočtu bezmála 420 milionů eur (viz tabulka níže – Diag Human versus Český stát v Lucembursku).
Současný verdikt lze však vyložit i tak, že firma Čechošvýcara Josefa Šťávy, může získat k přístupu k jakýmkoli účtům ČR i k jinému majetku Česka na území Lucemburska.
“O žádném zadržení prostředků ČR nemáme informace,” říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
Podle Newyorské úmluvy
Soudní spory mezi Diag Human a Českou republikou probíhají i v dalších zemích. V řadě jurisdikcí už firma se svým požadavkem neuspěla – prohrála například definitivně v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii.
Diag Human požaduje naplnění výsledku arbitráže z roku 2008 a vyplacení částky, jež každý den narůstá o 1,5 milionu korun. Dnes jde o více než 13,5 miliardy.
Opírá se o takzvanou Newyorskou úmluvu “o výkonu cizích rozhodčích nálezů”.
Na základě ní například v květnu 2011 nechal Diag Human v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl – obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.
Diag Human versus Český stát v Lucembursku
-
dne 10. 8. 2011 vydal lucemburský prvoinstanční soud na návrh Diag Human rozhodnutí, kterým prohlásil Rozhodčí nález (verdikt z roku 2008 přiznávající Diag Human více než 10 miliard korun, pozn. red.) za vykonatelný na území Lucemburska.
-
tentýž soud vydal na návrh Diag Human dne 15. 9. 2011 příkaz ke zmrazení veškerých pohledávek z účtů České republiky u banky KBL European Private Bankers a banky BGL BNP Paribas.
-
proti rozhodnutí o výkonu Rozhodčího nálezu podala ČR odvolání
-
v případě obstavení účtů navrhla ČR zrušení blokace, ovšem soud rozhodující o věci ve zkráceném řízení návrh na zrušení blokace dne 22. 6. 2012 zamítl; soud však vyhověl požadavku ČR, aby obstavení účtů bylo alespoň omezeno pouze na vymáhanou částku € 419 734 449.
-
dne 6. 10. 2016 proběhlo jednání soudu, na kterém odvolací soud v Lucembursku projednání případu uzavřel. Termín vydání rozhodnutí soudu byl soudem stanoven původně na 22. 12. 2016. Termín byl následně soudem postupně třikrát odložen.
-
rozsudek byl zveřejněn 27.4. 2017 potvrzením původního verdiktu
Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV