Holec připomíná, že J.D. Vance nedávno na mnichovské bezpečnostní konferenci tvrdě kritizoval některé státy EU, že ohrožují demokracii a svobodu slova. Právě skončené volby v Německu podle Holce ukazují, že Vance měl pravdu.
„Bojíte se voličů, řekl nedávno evropským hlavounům v Mnichově americký viceprezident J.D. Vance. Ti se z toho rozbrečeli, protože pravda vždycky bolí nejvíc. A že měl Vance pravdu, teď potvrdil i šéf vítězné CDU/CSU Friedrich Merz. Ten hned po volbách vyloučil z vlády druhou AfD. A s ní i hlas víc než pětiny voličů,“ tvrdí Holec.
Místo toho Merz nabídl vládní koalici SPD, která jako kancléřská strana vládla doteď a neměla vůbec dobré výsledky, i proto u voleb naprosto propadla. „Voliči odměnili SPD za její vládní dílo nejhorším výsledkem v historii,“ všímá si Holec.
„Takže každého logicky hned napadne, že se má stejná partaj okamžitě vrátit do vlády, aby ten úspěch zopakovala. A když už jsme u historie: CDU/CSU sice volby vyhrála, pro změnu ale utrpěla druhý nejhorší vítězný debakl ve své historii. Představte si proto vládu CDU/CSU a SPD: jednooký vládne se slepým. To vždycky slibuje festival samých úspěchů,“ píše Holec, že od takové vlády rozhodně v Německu změna k lepšímu nepřijde.
Máte strach z rostoucích volebních výsledků AfD?Anketa
Holec navíc připomíná, že právě koalice CDU/CSU a SPD vládla v poslední době několikrát a právě takové koalici mohou Němci poděkovat za současný neutěšený stav Německa. „Dva roky v ekonomické recesi, ztrátu pětiny průmyslu, energetiku v rozvalu a permanentní migrační krizi, jež zmutovala v permanentní islámský terorismus,“ vypočítává Holec.
„A teď se má stejné duo vrátit, aby něco změnilo k lepšímu, jak říká Merz? Jestli tahle vláda vznikne, tak to znamená, že budou znovu vládnout dvě strany, které znovu ztratily legitimitu od voličů, protože budou vládnout s nejslabším mandátem v historii. To AfD naopak svůj volební zisk zdvojnásobila a legitimitu u voličů výrazně posílila. Dokonce vyhrála v celé bývalé NDR!“ všímá si Holec.
Podobně jako v jiných zemích ale proti národoveckým pravicovým stranám mainstreamové strany bojují a politicky je odsouvají stranou. „Samozřejmě jménem boje za demokracii, jak se dnes hodnotově říká tomu, když demokracii naopak potlačujete, protože se prostě bojíte voličů. Jenže oni se nebojí vás a ‚zakázané‘ strany svými hlasy nestále posilují, takže v zemích jako Rakousko nebo Nizozemsko už volby dokonce vyhrávají. A nejen ve Francii na nich závisí osud vlády,“ píše Holec.
Strany jako AfD totiž podle Holce nelžou svým voličům. „Právě AfD se ve volbách nebála otevřeně mluvit o migraci, zrušení Green Dealu nebo energetické krizi, za které může mainstream. Ten proto dělá z AfD bandu nácků. Pravda, někteří její členové mají k nacistické historii Německa nebezpečně liberální vztah, to je ale jen pár toxických kádrů,“ tvrdí Holec.
Holec v komentáři na svých stránkách dále vysvětluje, že CDU/CSU má ve skutečnosti programově nejblíže právě s AfD a vláda těchto dvou nejsilnějších subjektů by dávala největší smysl. A srovnává situaci v Německu s českým prostředím, kde se vláda Petra Fialy snaží očernit opozici jako „extremisty“ a „populisty“, podobně jako se to děje v Německu v případě AfD.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič