Prodejní doba u takových obchodů by měla být omezena formou povinného uzavření o sedmi svátcích. Zatím. Senátní návrh počítá s tím, že omezení by se nevztahovalo na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.
Proč zrovna zastavárny a bazary? Proč ne třeba pizzerie nebo trafiky? Co je to vůbec za nápad administrativně zakazovat prodej v obchodě nad určitou rozlohu?
Obchod, který má 199 metrů čtverečních bude smět prodávat a ten, který má 200 metrů už nebude smět? Je jeden metr tak zásadní rozdíl?
Jde jen o sedm dní plus Štědrý den jen dopoledne, řekne obhájce normy. Jenže exministr Bublan se netají plánem na zákaz nedělního prodeje, a to už by byl zásah dost podstatný. Ono ani tak nejde o těch několik dní, jako o princip.
Předně je nutné si uvědomit, že existuje určitý zákon nabídky a poptávky. Pokud by lidé nechtěli o víkendech či svátcích nakupovat, zely by obchody prázdnotou a prodejcům by se nevyplatilo otevřít. Poptávka je, tak pochopitelně existuje i nabídka.
Pokud by se tento navrhovaný a vládou odsouhlasený zákon prosadil, tak můžeme čekat brzký soud, protože jde o zvýhodněni jedněch prodejců před druhými a takový zákon je diskriminační. Socialistická vláda by zcela jistě pak přišla s celoplošným zákazem.
Podívejme se na to ještě jiným úhlem pohledu. Vláda hlásá, jak ji jde o obyčejné lidi. Jenže kolik tisíc lidí pracuje v takových obchodech po celé zemi? Kolik lidí státním zákazem přijde o pracovní den se svátečním příplatkem? Je sice hezké, že pokladní bude ve svátek doma, ale přijde i s příplatkem o patnáct stovek. Určitě bude ráda.
Co udělá provozovatel velkého hypermarketu? Spočítá si kolik potřebuje lidí a ty nadbytečné propustí. Místo zaměstnavatele bude pak bývalé prodavače živit stát podporou v nezaměstnanosti. Jak výhodné, jak prozíravé, jak sociální od socialistické vlády.
Slyším námitky, že v Rakousku a Německu mají také o nedělích zavřeno a nikdo si nestěžuje. Jenže v obou zemích vznikají obchody na nových terminálech nádraží, kam zákaz nesahá. A přál bych vám vidět v neděli ty návaly u pokladen.
Socialisté chtějí zase regulovat a určovat co kdo smí a kdy to smí dělat. Strká nos tam, kde nemá co pohledávat. Je na provozovateli, jestli se mu vyplatí obchod otevřít. Umělým zákazem prodeje ve velkých obchodech nedonutí lidi slavit svátek tak, že si půjdou nakoupit. Ani svátkům nedodá větší vážnosti.
Proč se omezovat jen na obchody? Ať tedy rovnou zakážou sportovní utkání, kina, restaurace nebo provoz MHD. Řidiči také chtějí být s rodinou. A co takhle zakázat práci o svátcích ve velkých koncernech, třeba Babišovým pekařům?
Vyšlo na blogu idnes.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz