Stanislav Kliment: Komorowského podpora povážlivě klesá

19.02.2015 14:10 | Zprávy

V průběhu jednoho měsíce přišel polský prezident Bronislaw Komorowski o 18 procent podpory v potenciálních volbách hlavy státu, pokud by se konaly nejbližší neděli. Zatímco v lednu se zdálo téměř jisté jeho vítězství v prvním kole, dnes při jeho zisku 47 procent hlasů by ho už musel podstoupit. Jeho protikandidátem by byl europoslanec Andrzej Duda, dominant Práva a spravedlnosti. V prvním kole by ho podpořilo prý 24 procent Poláků.

Stanislav Kliment: Komorowského podpora povážlivě klesá
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman s prezidentem Polské republiky Bronislawem Komorowskim

Komorowského může uklidnit, že ve druhém kolo by podle firmy Millward Brown získal 59 procent hlasů a stal by se polským prezidentem na druhé funkční období. Za poklesem jeho preferencí je pravděpodobně zahájení volební kampaně, které A. Duda zvládl na konferenci Práva a spravedlnosti excelentně a dosud téměř neznámému politikovi ihned začali preference naopak růst. Naopak Komorowski oznámení své kandidatury očividně nezvládl a dokonce i trapně vypadal ve chvíli, kdy několik vět věnovaných manželce četl z připraveného podkladu. Duda je zjevně komunikativnější a lépe znalostně vybaven, což je zřejmě důvodem toho, že Komorowski odmítá účastnit se před prvním kolem debat kandidátů. Další průzkumy také ukáží, jak se Dudovi bude dařit získávat podporu od lidí při jízdách za voliči jeho Dudabusem, kterým chce procestovat Polsko podobně, jako svého času A. Kwaśniewski. Nervozita v táboře Komorowského, která se projevuji často i trapnými útoky na protikandidáty, je jasná. Do května je ještě poměrně dlouhá doba a preference se mohou značně pohybovat. A je tady i příklad z volebního střeu mezi Donaldem Tuskem a Lechem Kaczyńskim, který v prvním kole Tusk jasně vyhrál a již se cítil prezidentem, aby druhé kolo přineslo pro něho i varšavskou kavárnu šok v podobě Kaczyńského vítězství. Průzkum ukazuje, že další kandidáti jsou zjevně bez šancí na podstatnější úspěch. Nemůže s ním počítat ani pěkná a vzdělaná kandidátka Svazu demokratické levice Magdalena Ogórek se 7 procenty dnešní podpory a na čtvrté příčce uváděný kontroverzní muž mnoha politických veletočů a extravagantních počinů Janusz Palikot. Mimořádné překvapení je relativně vyoká podpora hudebníka Pawła Kukize, který do politiky vstoupil teprve nedávno a vyhraňuje se proti politickému establishmentu opomíjejícímu problémy obyčejných lidí. Předstihl dokonce nestora všech voleb v uplynulých 25 letech Janusze Korwina-Mikkeho, který se 3 procenta zaostává za úspěchem ve volbách do Evropského parlamentu. Pouze jako trapné je možné hodnotit preference kandidáta Polské lidové strany Adama Jarubase, kterému by odevzdaly hlas pihá dvě procenta. Na posledním místě v průzkumu je potom poslankyně Anna Grodzka, rozená jako Krzysztof Bęgowski, poslankyně sejmu a transsexuální občanská aktivistka. Je ale třeba přiznat, že v Polsku je to z průzkumy veřejného mínění všelijaké a velmi často slouží hlavně politickému marketingu. Výsledky ohlášené CBOS (Centrum výzkumu veřejného mínění) totiž Komorowskému připisují 63 procent a Dudovi pouhých 15 procent hlasů. Skutečnost se dovíme až v květnu.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…