Růst cen na čerpacích stanicích budeme pozorovat i v následujícím týdnu. Na konci května se však zvyšování cen zastaví a přejde do stagnace. K tomuto vývoji napomůže klesající cena ropy na světových trzích. Ropa Brent se aktuálně pohybuje kolem úrovně 70 dolarů za barel. Na konci dubna se přitom obchodovala poblíž úrovně 75 dolarů za barel. Podobný vývoj zaznamenala i ropa WTI, jejíž cena se propadla pod úroveň 62 dolarů za barel.
Řidičům příliš nepomohlo zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Vyšší úrokové sazby by teoreticky měly vést k posilování kurzu koruny, a tudíž ke zlevnění dovozu. Koruna však i po zvýšení úrokových sazeb zůstává velmi slabá a její kurz se vůči dolaru pohybuje na úrovni 23 CZK/USD. To způsobuje, že dovoz ropných produktů do České republiky má tendenci zdražovat.
V Evropě došlo k zajímavé situaci, kdy nejméně 10 tankerů s milionem tun ropy nemůže najít svého kupce. Důvodem je poškození nákladů organickým chloridem. Standardní kupci, mezi něž patří společnosti Eni, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell či PKN, nechtějí kontaminovanou ropu převzít. Obávají se o poškození svých rafinérií. Problém kontaminované ropy se tak netýká pouze ropovodů, ale zasahuje i přepravu ropy pomocí tankerů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV