Po odchodu Spojeného království stanovuje minimální mzdu v Evropské unii 21 zemí včetně České republiky. Začátkem roku 2020 zvýšilo minimální mzdu hned 18 zemí Evropské unie. Průměrný růst minimální mzdy v nominálním vyjádření dosáhl úrovně 6,0 procenta. To představuje druhý nejvyšší nárůst za poslední dvě desetiletí. V šesti zemích Evropské unie již minimální mzda přesáhla úroveň 9 eur.
Podle analýzy Institutu ekonomických a sociálních věd (WSI) Nadace Hanse Böcklera byl nejprudší nárůst minimální mzdy zaznamenán v zemích střední a východní Evropy. Například v Polsku vzrostla minimální mzda o 15,6 procenta. Naopak v zemích západní a jižní Evropy minimální mzda narůstala pomaleji. Některé země se však z tohoto základního členění vymykají. Například španělská minimální mzda vzrostla na začátku roku 2019 o 22 procent. O rok později se zvýšila o dalších 5,6 procenta.
Nejvyšší minimální mzdu v Evropské unii mají v Lucembursku, kde dosahuje úrovně 12,38 eura. Přes 9 eur dosahuje minimální mzda ještě ve Francii, Nizozemsku, Irsku, Belgii a Německu. Zbývající země Evropské unie mají minimální mzdu nastavenou pod úroveň 6 eur. Česká republika je unijní zemí se sedmou nejnižší minimální mzdou na úrovni 3,40 eura. Nejnižší minimální mzdu v Evropské unii má Bulharsko na úrovni 1,87 eura.
Mimo Evropskou unii mají vysokou minimální mzdu v Austrálii na úrovni 12,10 eura a na Novém Zélandu, kde dosahuje 10,41 eura. Naopak velmi nízké minimální mzdy pod úrovní 2 eura mají v Rusku, na Ukrajině, v Brazílii, v Argentině či Albánii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV