V květnu došlo k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců o 2,7 procenta. V rostlinné výrobě klesly ceny o 4,9 procenta. Ceny ovoce však vzrostly o 91,3 procenta a zeleniny o 0,8 procenta. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 0,4 procenta. Klesly zejména ceny skotu o 6,9 procenta. Naopak ceny jatečných prasat byly vyšší o 10,5 procenta.
K meziročnímu růstu cen o 4,1 procenta došlo u stavebních prací. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší pouze o 0,2 procenta. Nadále pokračuje trend zdražování ve stavebnictví, který je odvozen od vysokých cen na realitním trhu. Tento trend je umocněn nízkými úrokovými sazbami v ekonomice. Naopak proti tomuto trendu jdou důsledky pandemie, které omezují poptávku obyvatel po stavebních pracích.
„Nadále pokračuje trend zdražování ve stavebnictví, který je odvozen od vysokých cen na realitním trhu. Růst cen stavebních prací navíc umocňuje vysoká poptávka ze strany veřejného sektoru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
U průmyslových výrobců došlo k meziročnímu poklesu cen o 0,9 procenta. Jednalo se o nejhlubší pokles od listopadu 2016. K výraznému snížení cen došlo zejména v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Zvýšily se však ceny elektřiny o 9,5 procenta. Rovněž rostly ceny v odvětví dopravních prostředků o 4,2 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 2,7 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV