V květnu došlo k růstu meziroční míry inflace o 2,2 procenta. Růst spotřebitelských cen byl tažen vývojem na čerpacích stanicích. Zatímco na konci dubna tankovali řidiči v průměru za 31,21 koruny za benzín a 30,26 koruny za naftu, na konci května to již bylo 33,38 koruny za benzín a 32,53 koruny za naftu. Zvyšování cen pohonných hmot ovlivňuje vývoj cen dalšího zboží a služeb, protože právě benzín a nafta jsou klíčové položky nákladů na dopravu.
V oddíle bydlení si můžeme všimnout meziročního růstu cen u nájemného o 2,9 procenta. To v kombinaci s růstem cen za vodu, elektřinu a potraviny prodražuje položky základních životních potřeb. V důsledku tohoto vývoje musí lidé s nižšími příjmy vynakládat více finančních prostředků na uspokojování základních potřeb a následně jim zbývá méně peněz na ostatní položky spotřebního koše. Přestože tedy společnosti jako celku roste životní úroveň, existují skupiny osob, které se mají stále stejně nebo dokonce hůře než před rokem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV