Štěpán Křeček: Umělá inteligence mění svět

21.07.2020 21:16 | Zprávy

„Umělá inteligence může změnit naše životy podobně jako průmyslová revoluce změnila životy našich předků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Umělá inteligence mění svět
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Vědci ze společnosti OpenAI se zabývají výzkumem umělé inteligence. Nedávno se jim podařilo vyvinout dosud nejdokonalejší jazykový model GPT-3, který je tvořen 175 miliardami parametrů. Pro srovnání můžeme uvést, že dosud největší jazykový model Turing NLG, který vyvinula společnost Microsoft, se skládal ze 17 miliard parametrů.

Model GPT-3 sebou přináší mnoho neuvěřitelných dovedností, které bez nadsázky mohou změnit náš svět. První testy již potvrdily, že GPT-3 umí vytvářet novinové články, které čtenáři dokážou jen stěží odlišit od lidsky psaných textů. GPT-3 rovněž dokáže provádět téměř dokonalé překlady textů do cizích jazyků či odpovídat na standardizované otázky.

První uživatelé modelu GPT-3 se již pochlubili, že nechali vygenerovat eseje, které následně odevzdali ve škole. Učitelé ohodnotili uměle vytvořené eseje nejvyšším počtem bodů a přitom nepoznali, že jde o texty psané počítačem. Rozšíření této technologie by tak mohlo vysvobodit studenty od psaní slohových či dokonce diplomových prací.

To je však jen začátek. Když model GPT-3 dokáže zamotat hlavu učitelům, může ovlivňovat i názory lidí na sociálních sítích. Kupříkladu je možné automaticky generovat nové profily, které budou psát zcela autentické komentáře k publikovaným statusům. Tím lze uměle podporovat či vyvracet vybrané názory. To by potenciálně mohlo být zneužíváno například u politických kampaní.

Obrovský posun vpřed v odvětví umělé inteligence může změnit naše životy podobně jako průmyslová revoluce změnila životy našich předků. Umělá inteligence může generovat obrovské bohatství, ale zároveň i přinášet četná rizika. Pravděpodobně zcela změní ekonomické modely a bude mít obrovský dopad na chod celé společnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Vymíráme, vymíráme …. (a to třetí bylo raději zapomenuto)

9:20 Zdeněk Joukl: Vymíráme, vymíráme …. (a to třetí bylo raději zapomenuto)

Bezdětní nebo bez dětí? Ono je třeba rozlišovat ! Jsou přirozeně bezdětní, kteří děti mít nemohou. P…