Profesor Oskar Krejčí, politolog, historik a expert na geopolitiku, už před čtrnácti lety varoval, že svět směřuje k válečnému konfliktu. Tehdy se to mohlo zdát jako akademická úvaha, dnes je to realita. Evropa zažívá největší válku od roku 1945. Napětí mezi USA a Čínou roste. Svět balancuje na hraně další eskalace a mnozí se ptají, proč se to všechno děje a co bude dál. O tom, zda byla válka na Ukrajině nevyhnutelná, profesor Krejčí hovořil v pořadu Jany Bobošíkové Aby bylo jasno.
„Když chcete dělat prognózu, musíte být věrný velkým číslům. Musíte se držet základních analytických kategorií. Například když Ukrajinci vytlačili ruskou armádu z Chersonu, řada lidí říkala, že už budeme mít dovolenou na Krymu. Jenže když se podíváte na velká čísla, tak vidíte, že mobilizační potenciál Ruska je podstatně větší než mobilizační potenciál Ukrajiny, takže musíte zachovat chladnou hlavu a zůstat věrný velkým číslům, tím myslím například HDP. Někdo namítne, že ta čísla jsou nepřesná. Ano, jsou nepřesná. Ta ‚věrnost‘ se netýká jednotlivých údajů, ale tendencí. Když vidíte tendence, tak začínáte rozumět budoucnosti,“ vysvětlil Krejčí.
Děláme přesně to, co Trump chtěl

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Naďa Borská