Štěpán Křeček: Veřejný dluh dosahuje úrovně 1 829 miliard korun

04.10.2018 15:46 | Zprávy

„Dluh veřejného sektoru by se měl snížit pod 30 procent hrubého domácího produktu, tak jak tomu bylo před propuknutím hospodářské krize před deseti lety. Nejvíce by své zadlužení měl snižovat stát, který musí přestat se sestavováním deficitních státních rozpočtů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček

Štěpán Křeček: Veřejný dluh dosahuje úrovně 1 829 miliard korun
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Hospodaření sektoru vládních institucí za 2. čtvrtletí letošního roku dosáhlo přebytku 41,7 miliardy korun. Přebytkové hospodaření společně s růstem hrubého domácího produktu vedlo ke snížení zadlužení veřejného sektoru na 35,3 procenta HDP, což odpovídá dluhu 1 828,8 miliardy korun.

Příjmy sektoru vládních institucí rostou pomalejším tempem než výdaje, což je z části způsobeno růstem investičních výdajů o 21,9 procenta na 49,2 miliardy korun. Růst investic vede k vyššímu růstu ekonomiky. Sektor vládních institucí by se však měl více zaměřit na kvalitu a udržitelnost investičních projektů, tak aby v rámci čerpání evropských i národních dotací byly realizovány účelné investice.

V roce 2017 skončilo hospodaření veřejného sektoru přebytkem ve výši 78,2 miliardy korun, což je o 2,4 miliardy horší výsledek, než uváděly původní údaje. K největším odchylkám došlo v rámci hospodaření veřejných vysokých škol a místních rozpočtových organizací. Celková míra zadlužení veřejného sektoru ke konci roku 2017 byla 34,7 procenta HDP, což odpovídalo dluhu ve výši 1 749,5 miliardy korun. Česká republika se tak řadí mezi premianty v rámci Evropské unie, kde průměrné zadlužení dosahuje úrovně 81,6 procenta HDP.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

15:16 Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

Denní glosy Petra Hampla.