Štěpán Křeček: Veřejný dluh vzrostl na 1837 miliard korun

02.07.2019 18:11 | Zprávy

„V prvním čtvrtletí letošního roku byla v České republice extrémně nízká míra nezaměstnanosti, která pomohla stabilizovat hospodaření veřejného sektoru. Míra zadlužení se aktuálně přibližuje úrovním, které byly pro naše hospodářství běžné v době před propuknutím světové ekonomické krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Veřejný dluh vzrostl na 1837 miliard korun
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

V prvním čtvrtletí letošního roku se hospodaření sektoru vládních institucí dostalo do schodku 2,3 miliardy korun. Na vině je zhoršené hospodaření ústředních vládních institucí. Meziroční pohled na hospodaření veřejného sektoru nám říká, že nominální výše dluhu se zvýšila na 1837 miliard korun. Díky ekonomickému růstu však došlo k poklesu míry zadlužení na 33,99 procenta hrubého domácího produktu.

Celkové příjmy veřejného sektoru meziročně vzrostly o 8,3 procenta. Oproti tomu celkové výdaje meziročně vzrostly o 9,1 procenta, což v sobě zahrnovalo i vyšší výdaje na investice. Příjmy sektoru vládních institucí rostly pomalejším tempem než výdaje, což je negativní trend, který vede ke zvyšování nominální výše dluhu. Do budoucna je vhodné snížit tempo růstu výdajů sektoru vládních institucí nebo zvýšit tempo růstu příjmů.

„Nepříznivá demografická situace povede k explozi výdajů ve zdravotním a důchodovém systému. Do budoucna bude nutné provést změny v obou systémech, jinak nebude hospodaření veřejného sektoru dlouhodobě udržitelné,“ říká Štěpán Křeček.

Oproti jiným státům Evropské unie hospodaří veřejné rozpočty v České republice velmi dobře. Průměrná míra zadlužení v Evropské unii se pohybuje okolo 80 procent hrubého domácího produktu a je tak více než dvojnásobná oproti míře zadlužení sektoru vládních institucí v naší zemi. Díky tomu Česká republika patří mezi premianty. Naše postavení si však do budoucna nemusíme udržet, jestliže nebude provedena reforma zdravotního a důchodového systému. Oba tyto systémy nejsou připraveny na fenomén stárnutí populace, kvůli kterému bude v budoucnu docházet k výraznému růstu výdajů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

15:16 Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

Denní glosy Petra Hampla.