Štěpán Křeček: Vyšší úroky u hypoték zpomalí růst cen nemovitostí

18.08.2021 16:49 | Komentář

„Rostoucí úroky na hypotékách mohou paradoxně pomoci lidem, kteří si chtějí pořídit nemovitost. Když jsou totiž hypoteční sazby vysoké, na realitním trhu se zpravidla sníží počet kupujících. Je tak možné si mezi nemovitostmi lépe vybírat, a dokonce lze vést úspěšná jednání o výši kupní ceny. Ta je při pořizování nemovitosti naprosto klíčová. Již nikdy ji totiž nelze změnit. Oproti tomu nevýhodnou sazbu na hypotéce lze pořešit pozdějším refinancováním,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Vyšší úroky u hypoték zpomalí růst cen nemovitostí
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech opět stoupla. V červenci dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 2,23 procenta, což bylo o 0,10 procentního bodu více než v červnu. Oproti červenci loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,15 procenta, došlo k navýšení o 0,08 procentního bodu.

Úrokové sazby na hypotékách vzrostly nejrychleji od prosince 2018. Z vývoje je zřejmé, že nejlepší doba na hypoteční úvěry je za námi a nyní se podmínky každý měsíc zhoršují. To pravděpodobně povede k ochlazení zájmu o úvěry na bydlení, což by mohlo vést ke snížení tempa růstu cen nemovitostí.

Objem nových hypoték se však stále drží na vysoké úrovni. V červenci si lidé vzali 10 967 hypotečních úvěrů za 35,26 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky se přitom pohybovala na úrovni 3,22 milionu korun. Kvůli vysokým cenám nemovitostí si lidé musí půjčovat více peněz, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení u lidí s průměrnými a nižšími příjmy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Průmysl stále v recesi

15:26 Petr Dufek: Průmysl stále v recesi

I přes mírné lednové zlepšení se index nákupních manažerů – PMI – mapující situaci v tuzemském průmy…