Na začátek si musíme objasnit, co je IFAC. Analogicky s ostatními společnostmi, které jsou koncentrované v reprezentaci světově proslulých společností, bank a specializovaných finančních institucí, prostřednictvím kterých probíhá obrovský tok mezinárodních transakcí s cennými papíry a zlata, je IFAC platforma, která je vhodná pro to, aby do ní každá společnost umístila své akcie a investoři měli možnost zvolit si příslušné investiční nástroje. Kazachstán, jako organizátor takové prezentace, přijímá investice, technologie, bonusy z finančních operací a hlavně prezentuje zcela nový obraz kvality.
Abychom pochopili, jak velký je rozsah IFACu, uvedu jen pár příkladů. Strategičtí partneři a akcionáři finančního centra v Astaně se již stali autoritami ve sféře finančního světa na burze cenných papírů „Nasdaq“ a specializují se na transakce high-tech společností v jedné z největších světových investiční bank „Goldman Sachs“. Jako jedna z prvních společností se zaregistrovala Development Bank of China - největší na světě svého druhu. Každý zájemce, který má zájem zúčastnit se uvedených projektů si musí uvědomit, že musí splnit přísně stanovené požadavky a kritéria. Kazašskému finančnímu centru je zřejmé, jak velkou zodpovědnost má v uvedené oblasti.
Tři výše uvedené organizace jsou jen malou částí seznamu, které využívají finančních služeb IFACu. Do konce roku 2018 plánuje finanční centrum „Astana“, že se zaregistruje asi 100 společností, v roce 2019 se v souladu s plánem zaregistruje cca 250 společností a do konce roku 2020 se počítá s registrací asi 500 společností. IFAC by se měl stát finančním centrem pro země střední Asie, Zakavkazských republik, EHP (Evropského hospodářského prostoru), států Středního východu, území západní Číny, Mongolska a Evropy. Všichni by měli pochopit, že Republika Kazachstán bere realizaci projektu IFACu velice vážně - finanční centrum je součástí velké strategie pro diverzifikaci ekonomiky Kazachstánu.
Myšlenka pro vznik IFACu vznikla v době první vlny krize, kdy docházelo k zpomalení světového hospodářského růstu a poklesu ceny ropy. Kazachstán chápal, že potřebuje nějakým způsobem stabilizovat své hospodářství před novými otřesy. Jeden z hlavních důvodů byl - přilákat zahraniční kapitál, založení IFACu se jevilo jako nejvhodnější varianta pro všechny.
Pro Kazachstán to není projekt udržení „image“ – tzv. krásné fasády, je to směr národní politiky, strategický plán na posílení stability ekonomiky a zlepšení životních podmínek lidí.Umíte si představit, jaké hodnoty jsou v sázce? Proto se státní instituce republiky velmi důkladně připravili na založení finančního centra „Astana“. Partneři to samozřejmě chápou a vznik finančního centra je toho důkazem. Velký zájem o IFAC projevili ruské společnosti, které jsou připraveny působit jako rezidenti a investovat tady svůj kapitál, i když obdobné finanční centrum působí v Moskvě. Rusové věří víc Astaně. A to je hlavní ukazatel kvality.
To, co přitahuje ruské a další partnery v Astaně je velice snadné pochopit. V Kazachstánu jsou všechny procedury, které se týkají aktivit investorů, co možná nejvíce zjednodušené. Příprava dokumentů, registrace - to vše dělají zástupci Kazachstánu na místě. Zároveň komunikují s potenciálními partnery v jejich vlastním jazyce: všechny daňové a celní postupy jsou přeloženy do angličtiny. Investorům v Kazachstánu je poskytován preferenční daňový režim a nezávislý finanční soud, který funguje na základě anglického práva. Uvedené postupy se uskutečňují v samostatných finančních centrech. Ve IFACu působí nejlepší z nich a finanční centrum je připraveno ukázat ty nejlepší výsledky.
Myslím si, že Kazachstán byl politicky stabilizován. Je stabilní i v krizové ekonomice, existuje adekvátní způsob jednání s partnery a vládne tradiční pohostinnost. Kazachstán bude schopen výrazně zvýšit svůj investiční potenciál a vyvinout pro celou zemi zcela nový směr činnosti. Jak bylo propočteno, kumulativní účinek od vytvoření IFAC až do roku 2028 by mohl překročit 40 miliard dolarů.
Je zřejmé, že projekt není ještě plně realizován a stanovené ukazatele dosud nebyly dosaženy. Myslím si, že o úspěchu Kazachstánu není pochyb. Přinejmenším proto, že v Kazachstánu již existuje jeden velice úspěšně realizovaný projekt, který také zpočátku vyvolal bouři kritiky, skepticismu a nedorozumění – vybudování nového hlavního města země - Astany. Myšlenka převedení všeho od „známého, pohodlného, teplého“ z Almaty do klimaticky těžkého a málo známého prostředí Astany – tento projekt byl poprvé vnímán jako vtip.
Následně všichni řešili, že pokud město bude stát, tak nejdřív za 40-50 let. Letos Astana oslavuje 20. výročí svého založení. A řekněte mi, zda je někde v civilizovaném světe místo, kde o tomto městě nikdo neslyšel? Astana - platforma pro mírové rozhovory o Sýrii, které byli objektivně úspěšnější, než v Ženevě. Astana - místo konání mezinárodní výstavy EXPO-2017. Astana - město, kde se konal první OIC summit v oblasti vědy a technologie. Astana – uskutečnil se zde první summit OBSE v roce 1999 a můžeme pokračovat ….. Faktem zůstává, že v hlavním městě Astaně se konala high-tech megapolis, která přilákala pozornost celého světa. Tak proč by se Astana nemohla stát finančním centrem Eurasie?
JUDr. Svetozár Plesník
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV