Vaše Věc: Kde začíná placení dluhů, tam končí americká důvěra v Ukrajinu

08.12.2015 17:43 | Zprávy

Ruský prezident V. Putin v reakci na výzvy, aby Rusko přistoupilo na podmínky restrukturalizace ukrajinského dluhu, vyzval Západ, aby se za splácení ukrajinského dluhu zaručil. Spojené státy však „nabídku“ ručit za ukrajinský dluh oficiálně odmítly.

Vaše Věc: Kde začíná placení dluhů, tam končí americká důvěra v Ukrajinu
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

V květnu letošního roku se ukrajinská ministryně financí N. Jaresková, americká Ukrajinka, veřejně vyjádřila v tom smyslu, že by věřitelé Ukrajině měli odpustit 40 miliard dolarů dluhů, nebo se budou divit. Věřitelé se tomuto odvážnému požadavku/ výhrůžce jistě podivili.

V říjnu tohoto roku pak někteří soukromí věřitelé přistoupili na návrh restrukturalizace ukrajinského dluhu. Ruská vláda se ale jednání o restrukturalizaci ukrajinského dluhu, které Ukrajina vedla se soukromými vlastníky, odmítla účastnit, protože trvá na tom, že půjčka 74,2 miliard korun (3 miliardy dolarů) nebyla komerční půjčkou, ale oficiální státní pomocí, která by měla být splacena.

Koncem října Rusko vyzval k přistoupení na podmínky restrukturalizace ukrajinského dluhu i Mezinárodní měnový fond (MMF). A to zejména z toho důvodu, že ukrajinské dluhopisy, které Rusko koupilo, mají být splaceny do 20. prosince tohoto roku, a pokud Ukrajina své závazky vůči Rusku nesplní, nemůže jí MMF dál poskytovat finanční pomoc. (MMF však také jedná o reformách, které by toto pravidlo obešly, tak aby bylo možné pokračovat v ukrajinském záchranném programu, pokud Ukrajina nebude plnit své závazky).

Před necelým měsícem, 11. listopadu, americký ministr financí J. Lew prostřednictvím BBC nahlas „zadoufal“, že Rusko přehodnotí svůj postoj k dluhu, který vůči němu má Ukrajina, respektive že nebude požadovat, aby tento dluh Ukrajina včas a v plné výši splatila. „Myslím, že by to mohli udělat, mohli by přiznat, že restrukturalizace Ukrajině poskytne možnost vrátit se k ekonomickému růstu. Pro Ukrajinu je to důležité jednak kvůli obnovení její platební schopnosti a na druhé straně se u věřitelů objeví možnost, že jim dluhy budou vráceny. Doufám, že Rusko přešetří svůj postoj k restrukturalizaci ukrajinského dluhu,“ uvedl Lew v listopadovém interview pro BBC.

Ruský prezident Putin na výzvy reagoval tím, že Ukrajině nabídl alternativní restrukturalizační plán, jehož realizaci ale podmínil tím, že by se za splátky dluhu zaručili západní partneři a MMF. „Pokud Západ nedokáže poskytnout záruku, znamená to, že nevěří v budoucnost americké ekonomiky,“ uvedl ruský prezident.

Podle zpráv, které se nyní objevily v médiích, však americká vláda oficiálně odmítla poskytnout záruky za ukrajinské závazky. „Pokud dlužník do 20. prosince kompletně nesplní své závazky, tak nám nezbývá nic jiného, než proti Ukrajině zahájit právní kroky,“ citovala agentura RIA ruské ministerstvo financí.

Je zajímavé, že Spojené státy „sponzorují ukrajinské majdany“ pěti miliardami dolarů (jak ve slavném telefonátu prozradila náměstkyně amerického ministra zahraniční V. Nulandová), vyzývají Ukrajinu ke vstupu do EU a EU k přijetí Ukrajiny do svých řad, svět nabádají k pomoci Ukrajině, ale zaručit se za její závazky ve výši tří miliard nechtějí.

Situace tak připomíná scénu z Černých baronů, kde poručík Hamáček hřímá na vojáky: „Dělnická třída vám dala důvěru, a vaší povinností je dokázat jí poctivou prací, že si jí co? Že si jí zasloužíte. Naše jednotky jsou jednotky pracovní, takže budete sloužit beze zbraně, protože tolik důvěry vám zase naše pokroková dělnická třída dát nemůže.“ Spojené státy zkrátka také Ukrajině a v Ukrajinu věří. Ale tolik důvěry, aby ručily za její dluhy, v ní zase nemají…

Je samozřejmě poměrně směšné vyzývat Rusko k tomu, aby Ukrajině část dluhů odpustilo a věřilo, že zbylou část snad někdy dostane, ale pak odmítnout ručit za částku, kterou by Ukrajina měla Rusku vrátit. Je vidět, že americká podpora „Ukrajiny proti Rusku“ má jisté meze. Ty začínají pochopitelně tam, kde pro USA končí možné výhody, a začínají nepříjemné povinnosti. Nebude překvapivé, když Američané (např. jako MMF) přijdou s tím, že by Moskva měla Ukrajině odpustit celý dluh, a pak by o nějakém ručení za splátky nemohlo být ani řeči…

I ten nejzatvrzelejší naiva, který stále věří tomu, že poslední rok a půl šlo na Ukrajině o boj za demokracii, kterou ohrožoval V. Janukovyč, a za kterou má nyní na Ukrajině bojovat nová vláda pod vedením P. Porošenka a A. Jaceňuka, by měl zpozornět. Plánům na demokratizaci, deoligarchizaci a záchranu Ukrajiny nevěří ani Spojené státy, které přitom tuto pohádku světu samy tak rády vyprávějí…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

MUDr. Raduan Nwelati byl položen dotaz

Euro

Tvrdíte, že jste proti Euru, co ale tedy říkáte na to, že se ODS spojila se stranami, a dokonce s nimi jde i do voleb, které chtějí úplný opak? Proč se ODS neosamostatní? Vždyť vy ty malé strany ke zvolení nepotřebujete.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Prima předvolební omyl

11:24 Zdeněk Jemelík: Prima předvolební omyl

V obvodu mého bydliště letos neprobíhají krajské ani senátní volby. Mou pozornost ale upoutaly volby…