Vaše Věc: Rozvojová pomoc stále více pomáhá bohatým zemím

12.12.2016 16:20 | Zprávy

Podle studie OECD pomáhá rozvojová pomoc čím dál více zejména bohatým státům, resp. soukromým firmám v bohatých státech.

Vaše Věc: Rozvojová pomoc stále více pomáhá bohatým zemím
Foto: worldswide.com
Popisek: Africký Tuareg, ilustrační foto

Tento problém, kdy rozvojová pomoc pomáhá zejména společnostem z bohatých zemí, které tuto pomoc poskytují, a nikoli obyvatelům nejchudších zemí světa, kterým je primárně určena, je znám již dlouhou dobu. Dárci pomoci však stále selhávají v omezování tzv. vázané pomoci, která pak nutí příjemce pomoci nakupovat zboží a služby z dárcovských zemí.

Vázanou pomocí se rozumí taková pomoc, kde dárce příjemci otevřeně vymezuje, s kým může příjemce uzavírat obchody vyplývající z poskytnuté rozvojové pomoci. To znamená, že z takového dárcovství pak logicky profitují vybrané domácí zájmové skupiny. Naopak na straně příjemců rostou spolu s přijetím takovéto pomoci dva druhy nákladů: Jedny spočívají v tom, že je nucený uzavírat smlouvy s předem určeným subjektem (a dochází tak k ničení konkurenčního prostředí a slábnou tak možnosti a podněty k vybudování tržního prostředí.) Náklady vázané pomoci jsou odhadovány na 15 – 30 % hodnoty pomoci. Druhá skupina nákladů spočívá v tom, že země v důsledku přijímání vázané rozvojové pomoci nejsou „nuceny“ k budování vlastních kapacit. Firmám v zemích příjemců není dodán chybějící kapitál, a takovýmto druhem pomoci se jen zvyšuje závislost dané země na rozvojové pomoci.

Bohatí dárci už v roce 2001 slíbili, že tuto praxi ukončí. O tom, že tuto praxi neukončili, svědčí fakt, že podle studie OECD získávají firmy z dárcovských zemí stále ještě velký, dokonce rostoucí podíl rozvojových zakázek.

Bohatí rádci jednají o další liberalizaci pravidel

Zpráva OECD hovoří o tom, že „podíl dvoustranných darů bez připojených podmínek“ klesl o jedno procento na 78 %. To znamená, že 22 % poskytnuté pomoci bylo pomocí vázanou. V roce 2013 však byla podle studie OECD téměř polovina zakázek (48 %) v rozvojových zemích přidělena právě firmám z dárcovských zemí. To je podle OECD o 2 % více než v roce 2012.

Podle některých informací navíc bohatí rádci jednají o další liberalizaci pravidel pomoci. Tato liberalizace by pak měla vést k tomu, aby dárci využili velkou část „pomoci“ jako nástroj pro získávání státních peněz pro své vlastní firmy. Takové konání jde však zcela proti smyslu rozvojové pomoci.

Specialista OECD Frans Lammersen k těmto zjištěním uvedl: „Když se podíváte na dlouhodobější vývoj, zjistíte, že v 90. letech minulého století a na počátku tohoto století se prudce zvýšil podíl pomoci, která nebyla vázaná. Zdá se ale, že jsme dosáhli úrovně, která se neposouvá.“

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…