Zbyněk Fiala: Bidenova kalifornská rosnička

16.09.2021 9:01 | Komentář

Šlo jen o jednoho guvernéra, ale kdyby Demokraté v úterý prohráli hlasování o jeho odvolání, mohlo to znamenat signál zvratu a ztrátu federální moci po kongresových volbách v příštím listopadu.

Zbyněk Fiala: Bidenova kalifornská rosnička
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Kalifornský demokratický guvernére Gavin Newsom v úterý jasně obhájil svoji funkci v lidovém hlasování. Po sečtení 66 procent odevzdaných hlasů mohl vykázat bohatě dostačující 62 procentní podporu. Avšak ještě před měsícem to s ním vypadalo nahnuté. Židlí mu třásli občané rozčílení z řady důvodů, ale fakticky unavení pandemickými omezeními, protože ta ohrožovala jejich skromné příjmy. Dali dohromady 1,6 milionů podpisů, a to jim umožnilo přístup k silné zbrani, kterou je kalifornský zákon o odvolání guvernéra plebiscitem.

Průzkumy sice vytrvale tvrdily, že 60 procent Kaliforňanů je proti takovému návrhu, ale trochu jiný obraz ukazovala zjištění, že spousta lidí o chystaném hlasování vůbec nevěděla. Odhodlaná menšina tak měla překvapivé šance. Napětí vydrželo až do konce, k hlasování ve státě se 40 miliony obyvatel, přišlo jen 8 milionů voličů.

Nebylo to poprvé, kdy se takto hlasovalo, roku 2003 se tímto postupem dostal k moci republikánský kandidát Arnold Schwarzenegger. Nic strašného se pak nestalo, terminátor byl úspěšný i v této nové roli a mohl posloužit jako příklad, že změna může být k lepšímu. Jeho někdejší pověst tak přispěla to k tomu, že v půli srpna se začaly množit pro jedny nadějné a pro druhé znepokojivé komentáře, že historie se možná zopakuje.

V neprospěch Newsoma mluvily prázdniny, pandemie, požáry i zjištění, že jeho vystupování je o třídu méně atraktivní než odhodlaná kampaň jeho odpůrců. V Newsomův prospěch však vystupoval fakt, že po odchodu Schwarzeneggera roku 2011 (který ostatně sám byl docela progresivní) se z Kalifornie stala pevnost levicových Demokratů. Pokud by se teď podařil zvrat, je to mocný signál pro kongresové volby v mezidobí, které proběhnou už téměř za rok a budou mít kritický význam pro další osud administrativy prezidenta Joe Bidena. Ten má ve Sněmovně převahu pouhých čtyř hlasů a v Senátu hodně vratkou plichtu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …