Kalifornský demokratický guvernére Gavin Newsom v úterý jasně obhájil svoji funkci v lidovém hlasování. Po sečtení 66 procent odevzdaných hlasů mohl vykázat bohatě dostačující 62 procentní podporu. Avšak ještě před měsícem to s ním vypadalo nahnuté. Židlí mu třásli občané rozčílení z řady důvodů, ale fakticky unavení pandemickými omezeními, protože ta ohrožovala jejich skromné příjmy. Dali dohromady 1,6 milionů podpisů, a to jim umožnilo přístup k silné zbrani, kterou je kalifornský zákon o odvolání guvernéra plebiscitem.
Průzkumy sice vytrvale tvrdily, že 60 procent Kaliforňanů je proti takovému návrhu, ale trochu jiný obraz ukazovala zjištění, že spousta lidí o chystaném hlasování vůbec nevěděla. Odhodlaná menšina tak měla překvapivé šance. Napětí vydrželo až do konce, k hlasování ve státě se 40 miliony obyvatel, přišlo jen 8 milionů voličů.
Nebylo to poprvé, kdy se takto hlasovalo, roku 2003 se tímto postupem dostal k moci republikánský kandidát Arnold Schwarzenegger. Nic strašného se pak nestalo, terminátor byl úspěšný i v této nové roli a mohl posloužit jako příklad, že změna může být k lepšímu. Jeho někdejší pověst tak přispěla to k tomu, že v půli srpna se začaly množit pro jedny nadějné a pro druhé znepokojivé komentáře, že historie se možná zopakuje.
V neprospěch Newsoma mluvily prázdniny, pandemie, požáry i zjištění, že jeho vystupování je o třídu méně atraktivní než odhodlaná kampaň jeho odpůrců. V Newsomův prospěch však vystupoval fakt, že po odchodu Schwarzeneggera roku 2011 (který ostatně sám byl docela progresivní) se z Kalifornie stala pevnost levicových Demokratů. Pokud by se teď podařil zvrat, je to mocný signál pro kongresové volby v mezidobí, které proběhnou už téměř za rok a budou mít kritický význam pro další osud administrativy prezidenta Joe Bidena. Ten má ve Sněmovně převahu pouhých čtyř hlasů a v Senátu hodně vratkou plichtu.
Kalifornie se tak stala laboratoří toho, co může zvládnout nečekaná kampaň na straně Republikánů, podpořená protestní vlnou stoupenců Donalda Trumpa na jedné straně, a stupňovaná odpověď dobře organizované Demokratické strany s podporou prezidenta Bidena a dalších veličin na straně druhé.
Agitátoři (canvass) to mají zvládnuté na obou stranách. Klíčem jsou skupiny s funkčními úderkami pro obcházení voličů, vybírání peněz, média a organizování přesvědčovacích akcí různé velikosti. Předpokládá to důkladné databáze stoupenců i váhavců. Na tomto základě se Demokratům podařilo rozesílat půl milionu SMS denně. To mohlo stačit, protože do schránek bylo rozesláno 22 milionů hlasovacích lístků na adresy registrovaných voličů. Rozběhla se také kontaktní kampaň s návštěvami na předměstích, kde lidem událost spíše unikala.
Biden nasadil twitter a podpořil guvernéra, který podle jeho slov provází Kalifornii bezprecedentní krizí. Má klíčovou roli v boji s pandemií i hospodářské obnově k lepšímu (build back better). Vyzval proto voliče, aby jej udrželi ve funkci a zaškrtli v plebiscitu Ne. Senátorka Warrenová varovala před Trumpovými Republikány, kteří chtějí „uchvátit moc v Kalifornii“.
Původním podnětem k hlasování bylo Newsomovo březnové exekutivní rozhodnutí, že zastavuje na neurčito veškeré výkony trestu smrti. Zhruba ve stejnou dobu také zvýšil výdaje na zlepšení podmínek migrantů, kteří se hromadili na hranicích. Nakonec však převážil koronavirus. Republikáni, kteří mají v tomto státě pouhou čtvrtinovou volební podporu, museli tlačit na pilu. Nejlépe postavený ze 48 vyzyvatelů stávajícího guvernéra, populární rozhlasový moderátor Larry Elder, nakonec protřepával veškeré rodinné stříbro Demokratů, a tak neváhal označit klimatické změny za kolosální podfuk nebo navrhnout minimální mzdu na úrovni „nula celá nula dolarů“.
Koronavirus dostává v Americe znovu velice silné slovo. V srpnu na Floridě, obzvlášť silně zasažené, grafy s počty nakažených provázely stejně strmé grafy klesající popularity guvernéra. Kalifornský kongres v únoru prodloužil pandemická opatření o další rok, a tak se únava z omezení vynořovala i mezi demokratickými voliči. Mnozí uvažovali o tom, že guvernéra nepodpoří nebo nepřijdou hlasovat. Odpůrce guvernéra, kterým pandemie zkrátila čas využitelný pro sběr podpisů, rozzuřila zpráva, že guvernér byl spatřen bez roušky na jakési dárcovské večeři, zatímco občany vyzýval, ať se zahalí a zůstanou doma.
Nakonec to však byla právě ona systematická opatření proti koronaviru, která rozhodla, neboť v takové situaci je dobré mít guvernéra, „který se drží vědy“, jak řekla jedna z hlasujících zdravotnic. Sám Newsom se pokusil interpretovat vítězné „ne“ ještě šířeji. „Řekli jsme ano vědě. Řekli jsme ano očkování. Řekli jsme ano právu lidí hlasovat bez obav z podvodů a potlačování hlasovacího práva.
Řekli jsme ano základnímu ústavnímu právu žen rozhodovat o sobě a o tom, co udělají se svým tělem, vírou i budoucností. Řekli jsme ano diverzitě,“ shrnul v kostce ideovou základnu kalifornských Demokratů.
Poražený Elder uznal, že bitva je prohraná. „Ale válka nekončí,“ dodal zlověstně. Což všichni tuší, i kdyby to nedodal.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV