Ropa je znovu na houpačce po oznámení Bílého domu, že uvolňuje na trh 50 milionů barelů ropy ze strategických zásob a postupuje ve spolupráci s Čínou, Japonskem, Indií, Británií a Jižní Koreou. Ve skutečnosti se uvolnění ropy ze strategických rezerv čekalo už několik týdnů, proto je teď cena ropy o deset dolarů za barel nižší, než když byla v říjnu na svém vrcholu.
Ve skutečnosti jde o kapku v moři, 50 milionů barelů je světová spotřeba za půl dne. Ale byly tu i další podpůrné prvky pro bezprostřední mírnou úlevu, třeba že americké zásoby ropy se znovu začaly zvyšovat, zatím o milion barelů za uplynulý týden.
Domácnostem jsou však burzy jedno, zajímají je ceny na jejich účtech, a ty mohou být zničující. Avšak neudržitelné jsou nejen pro domácnosti, které se ocitly ve smluvním vakuu a jsou zásobovány dodavatelem poslední instance ze spotového trhu. V podobné situaci jsou i chudší rozvojové státy, které se mohou za současné cenové úrovně nebezpoečně zadlužit a poslat nám vlnu dluhové a měnové krize. Zintenzivňují spory, kdo za to může.
Mezinárodní energetická agentura podezírá Saúdskou Arábii, Rusko a další státy ropného kartelu OPEC+, že vytvářejí umělé napětí na trhu, ale fakt je, že počet aktivních ropných studní je teď o 30 procent nižší než před pandemií, zatímco poptávka už se vrátila na předpandemickou úroveň. Obnova aktivity je obtížnější než její přerušení. OPEC+ snad nakonec bude chtít využít příznivé cenové hladiny a zvedne těžbu, pak by ceny mohly znovu poklesnout.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV