Zbyněk Fiala: Nad Deutsche se stahují mraky

26.09.2016 18:42 | Zprávy

Akcie největší německé banky spadly v podělí ráno nejníž od roku 1992, pod desetinu historického maxima. Možná to signalizuje konec přehnané financializace globální ekonomiky.

Zbyněk Fiala: Nad Deutsche se stahují mraky
Foto: archiv
Popisek: Zbyněk Fiala

Pondělí začalo otřesem na trzích s akciemi velkých finančních institucí. Kdysi snad největší banka světa, německá Deutsche Bank klesla na historické minimum, pokud cenu jejích akcí sledujeme od roku 1992. Je desetkrát níže než při svém vrcholu v roce 2007. Podle Financial Times, poslední ránu prý přinesla zpráva časopisu Focus, podle kterého německá kancléřka Angela Merkelová výslovně vyloučila jakoukoliv státní pomoc.

Mor, který zachvátil Deutsche, má několik podob. Je tu zcela iracionální souběh negativní úrokové míry, posílené politikou poskytování astronomických objemů hotovosti Evropskou centrální bankou, a současně zpřísnění bankovní regulace. Jsou to tedy dva zcela opačné podněty ze stejného zdroje. Podle pravidel Basel III se totiž u největších, to je systémové významných bank, zároveň začala vyžadovat vyšší kapitálová vybavenost, aby byly schopny pokrýt případné selhání z vlastních zdrojů (bail-in).

Zpřísnění pravidel kapitálové vybavenosti vychází z toho, co jsme zažili ve finanční krizi. Krachující banky málem položily jinak zdravé státy, které jim přispěchaly na pomoc, jako to bylo v případě Španělska nebo Irska, nemluvě o Islandu, který se vzepřel. Ovšem byly tu také příčiny těchto krachů, které nesouvisí s kapitálovou vybaveností. Už tehdy vládly nízké úrokové míry a banky si zvykly, že zisk lze dokrmit podváděním. Začaly bulíkovat naivním investorům, že hnůj, který nabízejí například v podobě iluzorních výnosů z hypoték, je ryzí zlato s ratingem AAA.

Nyní Deutsche dohonily spory o tyto investice. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států nabídlo Deutsche možnost urovnat je mimosoudně, pokud na vyplacení poškozených poskytne celkem 14 miliard dolarů. Banka zatím reagovala prohlášením, že případné urovnání s investory ani zdaleka nedosáhne této výše. Tomu se nelze divit, tržní kapitalizace banky už klesla na 18 miliard dolarů.

Jenom letos klesly akcie DB na polovinu. A s tím je spojená další potíž. Banka před časem úspěšně posilovala svůj základní kapitál zvláštními dluhopisy, kterými se v investiční hantýrce číká kokosy (CoCos – Conditional Covertible). Jedná se o podmíněné konvertibilní obligace. Za složitým názvem je poměrně jednoduchý proces. Poskytnete peníze a banka vám za to vyplácí úrok, jako u běžného dluhopisu. Jenže tento dluhopis není běžný. Je proměnitelný za akcie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

14:56 Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

Evropské elity jsou zřejmě nepoučitelné. Iniciativa amerického prezidenta a jeho administrativy je v…