Zbyněk Fiala: O Číně bez předsudků

31.03.2019 7:38 | Zprávy

Z pražského vystoupení německého profesora Clemense Fuesta o výzkumu čínských investic možná víme, co měla německá kancléřka Angela Merkelová v notách pro jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Paříži.

Zbyněk Fiala: O Číně bez předsudků
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Se vztahy mezi EU a Čínou to není tak zlé, i když březnová strategická studie Evropské komise mluví o potřebě vnímat Čínu jako „soupeřící systém“ (systemic rival). Nicméně oba „rivaly“ něco sjednocuje, a to je odpor k celní válce, kterou se snaží rozpoutat vůči čínské i evropské konkurenci americký prezident Donald Trump. Na úterním „minisummitu“ v Paříži, kde se setkali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské komise Jean-Claude Junker, byla podle listu Guardian shoda v tom, že Trumpovi neustoupí.

Detaily neznáme, ale základní je signál, že v Evropě se začíná prosazovat racionální vztah k Číně, snaha odpoutat se od předsudků a ideologických floskulí a orientovat se na věcné problémy a jejich řešení. Bylo to patrné také ze zajímavé události, která se odehrála v Praze. S prezentací zprávy o výhledech evropské ekonomiky (EEAG Report on the European Economy 2019) přijel pravděpodobně nejvlivnější evropský ekonom profesor Clemens Fuest z Manheimské univerzity, donedávna ředitel IFO institutu, a takříkajích „rocková hvězda“ ekonomie. Je nesmírně populárním mluvčím, protože spojuje výjimečnou erudovanost se schopností – a cílenou snahou – oslovovat i širší veřejnost. Aniž by byl banální, pochopitelně. Značnou část výkladu věnoval vztahu EU a Číny.

Vzhledem k Fuestově vlivu lze z jeho vystoupení vyčíst, jaká argumentace ležela v deskách německé kancléřky, když se chystala na ono interkontinentální setkání do Paříže. V dubnu proběhne širší jednání na bázi všech leadrů EU s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Bruselu. Podívejme se tedy na toto téma očima profesora Fuesta:

Čína prochází strukturálními přeměnami, které budou mít své vítěze, ale některé regiony na tom prodělají. Je to tedy značný problém.

Nikdo v Evropě nezpochybňuje, že s Čínou se má obchodovat. Pokusy vnést do evropské politiky ochranářské prvky a omezit obchodování s Čínou nemají podporu. Mluví se o narovnání obchodu, o tom, že státní podpora jej pokřivuje, ale nikdo nenavrhuje, abychom přerušili obchodování s Čínou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

14:56 Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

Evropské elity jsou zřejmě nepoučitelné. Iniciativa amerického prezidenta a jeho administrativy je v…