Zbyněk Fiala: Ucpe někdo tu trubku?

08.12.2021 18:45 | Komentář

Hlavním smyslem stále divočejších řečí o hrozící válce Ukrajinou je zoufalý pokus o zrušení plynovodu Nord Stream 2, který vede z Ruska do Německa. Ale možná jde jen o demonstraci snahy pro domácí publikum, protože hlavní bitevní pole je teď v americkém Kongresu.

Zbyněk Fiala: Ucpe někdo tu trubku?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Nord Stream

Telefonát Bidena s Putinem o Ukrajině, ale fakticky o plynu pro Německo, se odehrál ve dnech, kdy nová německá vláda ještě není a stará jen slavnostně vytrubuje. Nástup nové vlády sociálního demokrata Olafa Scholze je však nepochybně významnější událostí než večerní rozhovor dvou vzdálených prezidentů. Nová německá koalice má silné zastoupení Zelených, kteří se ujmou jednoho z klíčových resortů pro hospodářství a klima. Robert Habeck, který bude stát v jeho čele, je zároveň vicepremiérem. V zásadě to znamená, že může být blokován jen samotným Scholzem. To, co otevřeně nabízí, je zásadní zvrat, přechod z ekonomiky poválečné obnovy a „hospodářského zázraku“ na ekonomiku klimatické krize.

Ruská trubka v tom hraje zásadní roli. Ruský plyn z Jamalského naleziště má nahradit část energie z posledních osmi německých jaderných elektráren, které se zavřou do konce příštího roku. Během nadcházejících let však bude i plyn ustupovat větrníkům a slunečníkům, protože roku 2030 už má být v německém energetickém mixu 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. V současné době z nich pochází asi 50 procent německé elektřiny. I to by byl velký skok, ale v absolutních číslech půjde o zdvojnásobení produkce z loňských 251 terawatthodin na předpokládaných 516 TWh, protože elektřina bude zajišťovat i rostoucí podíl tepla.

Rusko je samozřejmě z německé poptávky nadšené, a zejména letos, v době rekordních cen plynu. Zisky jsou tak vysoké, že ruský státní rozpočet na příští rok je plánován jako přebytkový.   Neznamená to však, že Rusko je na Německu bezmocně závislé. Ze stejného Jamalského naleziště vede jiná tlustá trubka do Číny. Na druhou stranu, současná americká diplomatická ofenzíva útočí jak na Rusko, tak na Čínu.

O dvouhodinovém telefonickém rozhovoru amerického a ruského prezidenta jsme se dozvěděli hlavně z oficiální zprávy Bílého domu a z tiskovky prezidentova bezpečnostního poradce Sullivana. Ten je spolu s ministrem zahraničních věcí Blinkenem představitelem „jestřábího“ křídla Bidenovy administrativy. Biden sám chtěl nastupovat jako mírotvorce, proto se tak tvrdě utkal o stažení amerických vojsk z Afghánistánu a zkazil tak obrovský kšeft, který nekonečná nesmyslná válka přinášela spoustě mocných zájmových skupin. Že by už ze staříka vyprchala energie, a mladí, kteří s ním spolupracovali odjakživa v různých asistenčních funkcích, konečně dosáhli svého a strhli moc na sebe?

Největší problémy však Biden nemá ani v Rusku, ani v Číně, ani v Evropě, ale doma. Začíná být dost nepopulární. Může za to pandemie, která co chvíli zabrzdí nadějný rozběh ekonomické obnovy. Statistiky přitom ukazují, že koronavirus útočí třídně, nejvíc na ty nejchudší, zatímco ti nejbohatší se snadno ochrání. Navíc znovu navyšuje i ekonomickou nerovnost v zemi, kde přirůstá podíl bohatství na straně malé skupiny dolarových miliardářů. Kdyby se podařilo ucpat ruskou trubku a vznikla poptávka po americkém zkapalněném plynu, ožijí pracovní místa v průmyslových oblastech, na které Biden voličsky spoléhá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: ČT státní? ČT c´est moi? Ale „kdo co“?

10:57 Pavel Foltán: ČT státní? ČT c´est moi? Ale „kdo co“?

Z principů teorie systémů, i řízení (včetně managementu) apod., i z poznatků praxe v daných oborech …