Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo

02.04.2025 15:16 | Glosa

Podle lidové tradice je den 1.dubna dnem nevázaného žertování, „vyvádění aprílem“. Dnešek jsem měl skutečně bohatý na zážitky, jež bych rád vzal jako „apríl“, kdyby nebyly smutné. Do datové schránky dorazilo vyrozumění Kanceláře prezidenta republiky o nevyhovění žádosti o milost, Nejvyšší státní zastupitelství mě obdařilo nesouhlasem s mou argumentací v podnětu ke stížnosti pro porušení zákona a nakonec jsem se dověděl, že Evropský parlament odhlasoval vydání europoslankyně Jany Nagyové k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo
Foto: Archiv Z. Jemelíka
Popisek: Zdeněk Jemelík

Zmíněný případ jsem začal sledovat v době přípravného řízení a zúčastnil jsem se celého prvního  kola hlavního líčení. Již tehdy jsem si všiml, že jednotlivé úkony trestního řízení se časově nápadně prolínají s politickými akcemi obžalovaných Jany Nagyové a Andreje Babiše (ZDE). Dokreslovalo to hlavní účel procesu, jímž je nepochybně vystrnadění Andreje Babiše z politického kolbiště.

Domnívám se, že Vrchní soud v Praze by se nemusel stydět za nevyhovění odvolání žalobce Jaroslava Šarocha a řízení již mohlo dávno upadnout v zapomnění. Místo toho požádal Evropský parlament o vydání Jany Nagyové ke stíhání, čímž nepřímo naznačil úmysl vyjít vstříc žalobci. A při troše snahy ze strany soudů se můžeme těšit, že projednávání kauzy oživí závěr předvolební kampaně.

Obecně jsem odpůrcem zneužívání nástrojů trestního práva k politickým účelům. Z termínu zahájení trestního řízení je zřejmé, že původci kratochvíle šli původně po krku Andreji Babišovi. Vyšlo jim to jen částečně, protože za hlavní hříšnici žalobce uznal Janu Nagyovou a Andreje Babiše „degradoval“ na pouhého pomocníka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva uchazečům o zvolení do sněmovny

9:16 Zdeněk Jemelík: Výzva uchazečům o zvolení do sněmovny

Spolek Chamurappi z.s. vydal dne 24. dubna 2025 Výzvu uchazečům o zvolení do Poslanecké sněmovny v r…