Utkají se zde dvě viditelné osobnosti s právnickou kvalifikací a populární „vítěz z Nagana“ Dominik Hašek, vystudovaný učitel. Zabýval jsem se tím již ve dvou článcích (ZDE a ZDE) a jsem skutečně zvědav, kdo zvítězí. Nejsem jediný zvědavec. Svědčí o tom reportáž Parlamentních listů z 12.9.2024 o setkání kandidátů s voliči v Říčanech (ZDE).
Nabytí postavení senátora veřejnost právem považuje za projev úcty, vysloužené jeho osobnostními vlastnostmi a zásluhami. Senátor je prostě vážená osobnost. Z tohoto hlediska všech šest kandidátů by si zvolení zasloužilo. Šanci má ale jen jeden.
Právě kvůli obecné ctihodnosti kandidátů bude rozhodování voličů obtížné. A nejen to: soudě podle poznatků z výše zmíněného setkání s voliči nejsou mezi kandidáty nesmiřitelné názorové rozpory v základních politických otázkách, jež zajímají veřejnost.
Podle mého soudu by voliči měli přihlížet k významnému postavení Senátu v legislativním procesu a volit toho, kdo se v Senátu nejlépe uplatní. Z tohoto hlediska je jedničkou poslankyně prof. Helena Válková, nepopíratelná odbornice, která se v legislativní práci vyzná, je mimořádně vzdělaná, byla ministryní spravedlnosti a vládní zmocněnkyní pro lidská práva. K jejím nosným tématům patří prosazování rovných práv žen. Je „místní“ v tom smyslu, že k regionu ji poutají rodinné vztahy a má zde poslaneckou kancelář. Vede velmi skromnou volební kampaň. Nezaplnila obvod billboardy a plakáty na stěnách, ale rozdává voličům letáček zvíci pohlednice a zajímavé brožurky: Paragrafy do kapsy a Smích mezi paragrafy. Přeje si totiž, aby po ní něco v obvodu zbylo, i když nebude zvolena.
Senátor Zdeněk Hraba je velmi vzdělaný muž a zkušený politik, ale z hlediska odborné způsobilosti jej prof. Helena Válková dle mého subjektivního názoru přece jen předčí.
Dominik Hašek sice v právnické způsobilosti s oběma právníky soutěžit nemůže, ale má jiné přednosti: obecný rozhled, zkušenosti ze života špičkového sportovce a trenéra, z práce v zahraničí a zejména se těší velké popularitě. Má naději, že oběma právníkům nebude jejich odbornost nic platná.
Voliči by měli přihlížet i k stranickopolitickým vazbám kandidátů. Senátor, za nímž stojí vlivná politická strana, může její oporu zužitkovat jak v prosazování svých záměrů v Senátu, tak v řešení regionálních potřeb. Senátor Zdeněk Hraba byl původně zvolen s podporou hnutí STAN. Pro tyto volby „změnil dres“: kandiduje s podporou ODS a několika mimoparlamentních stran. Helena Válková kandiduje za hnutí ANO2011, jehož je členkou. Za Dominikem Haškem stojí TOP 09, za ostatními SPD, Piráti, Česká suverenita sociální demokracie. Nejsilnější stranickopolitickou podporu má Helena Válková, což je další důvod, aby ji voliči dali hlas. Je ale pravděpodobné, že při hlasování všechny stoupence politických stran převálcují fanoušci Dominika Haška.
Na závěr lze pouze dodat, že národ má takovou reprezentaci, jakou si zaslouží. Voliči by proto měli rozvažovat bedlivě, řídíce se zdravým selským rozumem, nenechat se zaslepit žádnými pozlátky. Zkušenost pamětníka ale říká, že se tak chovají jen zřídka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV