Zdeněk Velíšek: Nepředvídané okolnosti a souvislosti řecké krize

19.02.2015 12:46 | Zprávy

Nejen politici, ale asi už my všichni v Evropské unii pociťujeme starost o klid a mír aspoň v našem společném prostoru.

Zdeněk Velíšek: Nepředvídané okolnosti a souvislosti řecké krize
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Neměli bychom tedy přehlédnout, že vyostřování přirozených a patrně teď nepřekonatelných antagonismů mezi Evropskou unií a Ruskem a přetrvávání antagonismů sice překonatelných, ale přesto narůstajících mezi vyjednavači Evropské unie a novou řeckou vládou – že tyto dvě paralelní situace – nemusí zůstat bez vzájemné souvislosti.

Naopak, mohou se zkombinovat a vytvořit pro Evropskou unii těžko zvládnutelné dilema.

Bude chyba, když evropským lídrům dojde teprve potom, že ekonomické škody vznikající Evropské unii z neslučitelnosti jejích a řeckých stanovisek k problému řeckého dluhu nebudou patrně ty nejhorší. Horší mohou být ty politické.

Řecká vláda je v EU první, ve které se spojily radikální strany z obou konců politického spektra. Jinde v Evropě čekají na svou příležitost strany podobného ražení.

Protahování sporu s Řeckem samo o sobě připravuje Evropskou unii o sílu a stmelenost, kterou bezpodmínečně potřebuje pro svůj současný politický střet s Ruskem.

Tsiprasova vláda do tohoto střetu může zasáhnout i jinak než tím, že její postoje ve věci řeckého dluhu budou oslabovat váhu Unie v ringu, v kterém čelí Rusku. Řecko má i v tomto zápase slovo, jako každý jiný členský stát Unie.

Už rozhodování o tom, co dál se sankcemi proti Rusku, které proběhlo minulý týden na summitu Unie, dalo Alexisu Tsiprasovi příležitost ztotožnit se s postojem Unie, nebo vyslovit vlastní odlišné stanovisko.

Tsipras mohl na summitu oznámit Evropě případný negativní postoj Řecka k celé záležitosti sankcí proti Rusku, ale neudělal to. Fakt, že napoprvé nenarušil jednomyslnost osmadvacítky, je nadějnou okolností, kterou nelze pominout.

Ale že se jeho vláda může zachovat i jinak, naznačila už o dva dny dřív návštěva nového řeckého ministra zahraničí v Moskvě. Dostal tam od Sergjeje Lavrova ujištění, že Rusko zváží finanční pomoc Řecku, požádá-li o ni. A Lavrov významně dodal, že možnosti Ruska jsou bohužel momentálně omezené právě sankcemi.

V evropském tisku převládá mínění, že nepřijme-li řecká vláda evropské návrhy na řešení dluhu a pokračování pomoci, Řecko brzy zbankrotuje. S ruskou, případně čínskou pomocí se tomu může vyhnout.

A i kdyby o tu pomoc Alexis Tsipras teď Moskvu nepožádal, stejně bude asi chtít dál pěstovat tradičně dobré vztahy Řecka s Ruskem. Mohou jeho vládě v budoucnu pomáhat při prosazování jejích specifických názorů na směřování evropské politiky.

A nejenom JEJÍCH názorů. V evropském politickém spektru je dost radikálních proudů, jak na levici, tak na pravici, které budou ochotné se s ní spojit. To jsou okolnosti, které nelze při jednání o řeckém dluhu pouštět ze zřetele. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…