Andrýsová (LIDEM): Chceme bojovat s nedůvěrou vůči tvorbě politických rozhodnutí

05.11.2012 5:27 | Zprávy

Tisková zpráva ze Semináře k návrhu zákona o lobbingu

Andrýsová (LIDEM): Chceme bojovat s nedůvěrou vůči tvorbě politických rozhodnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Lenka Andrýsová

Dnes se v poslanecké Sněmovně uskutečnil seminář k návrhu zákona o lobbingu, který se konal ve spolupráci s poslankyní Parlamentu České republiky Lenkou Andrýsovou a Sociologickým ústavem Akademie věd ČR, s podporou Velvyslanectví Spojených států amerických Praha. Seminářˇ o návrhu Zákona o lobbingu navázal na neziskový projekt Expertní stoly o lobbingu, který se uskutečnil na jaře minulého roku a jehož cílem bylo vytvořit konkrétní doporučení pro přípravu Zákona o lobbingu. Nyní je návrh zákona připraven v několika variantách a je v připomínkovém řízení Vlády ČR. Semináře se dále zúčastnili Milan Kryštov Čech (Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí), Radomír Špok (Institut pro Evropskou politiku EUROPEUM), Thomas Susman (American Bar Association), Martin Hoferek (Asociace Public Affairs Agentur České republiky), Martin Fadrný (Ekologický právní servis) a další.

„Lobbingem se zabýváme, protože cítíme, že chceme bojovat s nedůvěrou vůči tvorbě politických rozhodnutí, která s každou medializovanou kauzou výrazně narůstá. Narůstá také nedůvěra vůči politice jako takové. Lidé se pak legitimně ptají na otázky jako například kdo zákon vytvořil, kdo se na něm podílel, kdo zákon pozměnil během projednávání ve sněmovně a proč. Ptají se, s kým politici návrh projednávají, ptají se, jestli politici nejsou upláceni za určité názory, které prosazují do paragrafů nových zákonů, a na základě čeho si politici utváří názor. Ptají se, kdo je to Roman Janoušek, nebo Marek Dalík. Požadavek na regulaci lobbingu je i ve strategii konkurenceschopnosti ČR, či v doporučeních Rady Evropy“, řekla na úvod poslankyně Lenka Andrýsová. Zákon o lobbingu v sobě obsahuje řadu prostředků, díky kterým se lobbing zredukuje a zprůhlední. Jedním z nich je tzv. legislativní stopa neboli uveřejňování jmen osob, které se na tvorbě zákona podíleli. V praxi by toto znamenalo, že důvodová zpráva k danému zákonu by obsahovala jména a příjmení osob a obchodní firmu nebo název a právní formu právnických osob, u nichž je osoba zaměstnána, jejichž je společníkem nebo v jejichž orgánech působí. Dalším bodem je registr lobbistů. Poslankyně Lenka Andrýsová by do zákona ještě doplnila otevření knih návštěv v poslanecké sněmovně, senátu, ministerstvech a úřadu vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: LIDEM

Mgr. Stanislav Berkovec byl položen dotaz

poplaky

Když bude ANO v příští vládě, což se jeví jako pravděpodobné, zrušíte poplatky ČT? K čemu vůbec ČT potřebujeme? Co se týká zpravodajství, tak zde ji podle mě nahradí dobře i soukromé televize, vždyť ty přeci také musí dodržovat nějaké zákony a být nezávislý, když vysílají zprávy nebo tomu tak není? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: V ANO hlavně slíbit všechno, aby byly hlasy. Zájem o budoucnost země nula

22:31 Ministr Jurečka: V ANO hlavně slíbit všechno, aby byly hlasy. Zájem o budoucnost země nula

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům Aleše Juchelky (ANO) pro Seznam Zprávy, kde…