Současná platná právní úprava neobsahuje žádná ustanovení bránící korupčnímu jednání v souvislosti s poskytováním peněžních prostředků z rozpočtů krajů. Návrh předkládané novely zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, si klade za cíl umožnit veřejnou kontrolu nad poskytováním peněžních prostředků z rozpočtů krajů a tím snížit riziko korupce. Nová povinnost zveřejňovat informace o poskytovaných dotacích a návratných finančních výpomocích nebude znamenat významný dopad do jejich rozpočtů.
„Náš poslanecký návrh vznikl, protože existují velké rezervy v transparentnosti krajů. Málokdo se orientuje ve všech vypisovaných dotačních programech, které vypisuje kraj. Náš návrh si klade za cíl jasně, přehledně a včas zveřejňovat informace o tom, jaké dotační programy kraj vypisuje a co člověk musí udělat pro to, aby o finance z kraje mohl žádat a v jakém termínu. Kraje také budou muset zveřejňovat seznam přijatých žádostí a zdůvodnění, proč konkrétní žádosti byly úspěšné, či proč ne. Je to jednoznačně změna k lepšímu. Děkuji obzvláště Heleně Langšádlové za její aktivitu na tvorbě tohoto návrhu”, dodala k návrhu zákona Lenka Andrýsová.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: LIDEM